Markaya özgü kullanım kavramı ve markaya tecavüz filleri
Usage peculiar to trademark and trademark infringement acts
- Tez No: 208512
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Y. CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname`nin (KHK) ?Marka Tescilinden Doğan Hakların Kapsamı? başlıklı 9.maddesinin 1.fıkrasında, marka sahibinin izni olmaksızın markasının kullanılmasının önlenmesini hangi hallerde talep etme yetkisine olduğu tespit edilmiş ve ikinci fıkrasında da birinci fıkra uyarınca yasaklanabilecek durumlar belirtilmiştir. Çalışmamızda, bu konudaki Avrupa Birliği normlarıyla birlikte, KHK `nin 9.maddesinin ikinci fıkrasının uygulanması için, aynı maddenin birinci fıkrasında sayılan hallerden birinin gerçekleşmesinin gerekli olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca marka hakkı sahibinin hangi hallerde markasının kullanılmasının önlenmesini talep etme yetkisine sahip olduğu, bir fiilin markaya tecavüz fiili olarak kabul edilmesi için, üçüncü kişi tarafından işaretin markaya özgü olarak kullanılmasının gerekip gerekmediği değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, markaya özgü kullanım kavramı, markanın fonksiyonları ile bağlantılı olarak tanımlanmaya çalışılmış, markanın kullanılması külfeti kapsamındaki kullanım ile markaya tecavüz niteliğindeki kullanım, markaya özgü kullanım açısından karşılaştırılmıştır. Markaya tecavüz fiillerine karşı tanınan ayniyet koruması, karıştırılma tehlikesine karşı koruma ve tanınmış marka korumasına ilişkin açıklamalara yer verilmiş, tecavüz fiillerine karşı marka hakkının ileri sürülebilmesi için aranan şartlar incelenmiştir. Marka hakkı sahibinin, son zamanlarda uygulamada problem teşkil eden kullanımlardan olmak üzere, markanın ticaret unvanı olarak, karşılaştırmalı reklamlarda ve internette (alan adı veya metatag olarak yahut frame veya link vermede) kullanılması da çalışmamız kapsamında ele alınmıştır. Ayrıca, marka sahibinin tescilli markadan doğan haklarını ileri süremeyeceği haller kapsamında markanın dürüstçe ve sanayi konularıyla ilgili kullanılması, marka hakkının tükenmesi ve markanın başvuru eserlerinde kullanılması durumları da incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : 1) Markaya Özgü Kullanım, 2) Markaya Tecavüz, 3) Markanın Korunması, 4) Markanın Kullanılması 5) İnternette Marka
Özet (Çeviri)
Article 9 of Decree Law on Trademark Protection ?Scope of the Rights Arising from Trademark Registration?, states in subclause 1 the occasions which a trademark owner is empowered to claim prevention of usage of his trademark without his consent, and determines in subclause 2 the acts which might be restrained in accordance with subclause 1. Besides the European Union norms applicable to this subject, it is analysed in our study, whether realization of the occasions stated in Article 9, subclause 1 of the Decree Law on Trademark Protection is necessary in order to apply subclause 2 of the same article. Moreover, occasions where the trademark owner is empowered to claim prevention of usage of his trademark, whether a third party?s use of the brand peculiar to trademark is required in order to deem suct act as trademark infringement. In this context, the concept of usage peculiar to trademark is tried to be defined in connection with the functions of trademark, usage of trademark in scope of obligation to use trademark and usage infringing trademark are compared with respect to usage peculiar to trademark. Explanations regarding identity protection against trademark infringement acts, protection against risk of confusion and protection of wellknown trademark are stated, and conditions required for asserting trademark right against infringement acts are analysed. As a problem for trademark owner nowadays, especially in practice, usage of trademark as a business name, usage of trademark in comparative advertisements and on internet (as domain name, metatag or while framing and linking) are also discussed under the scope of this study. Besides, fair usage of trademark and usage in relation to industrial areas, exhaustion of trademark right and usage of trademark in reference books are also analysed within the context of occasions where trademark owner is not empowered to assert his rights arising from registered trademark. Key Words : 1) Usage Peculiar to Trademark, 2) Breach of Trademark, 3) Protection of Trademark, 4) Usage of Trademark, 5) Trademark on Internet