Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın toplam kalite yönetimine geçiş sürecinde eğitim modeli
A study on consructing an educational model in the adaptation process of total quality management by Turkish Naval Forces
  1. Tez No: 208554
  2. Yazar: VOLKAN TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALUK KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
B u çalışma; Deniz Gücünün Türk Milli Güvenlik Politikalarına sağlayacağı yarar ilebirlikte; Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın TKY (Toplam Kalite Yönetimi)'ye geçmesiiçin ihtiyacı olan eğitim modelinin oluşturulması açısından önemli, somut bir sonuçtur. Başkabir önemli sonuç ise, sahip olunan en güçlü silah sisteminin gemiler, uçaklar veyaenvanterdeki diğer harp araç-gereçleri değil, üniforma içindeki personelin kalitesi olduğudur.Eğer bu insanların kalitesi bozulursa Türk Deniz Kuvvetleri'nin etkinliği de direkt olarakdüşecektir.Ç a lışmaya TKY hakkında genel bilgiler verilerek başlanılmış, iç ve dış müşterilereTKY'nin ne olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. TKY'nin bileşenleri ve bu bileşenlerin önemivurgulanmıştır. Çalışmanın ilerleyen safhalarında, TKY'nin Silahlı Kuvvetlereuygulanabilirliği üzerinde yoğunlaşılmıştır: Bürokrasinin çok yoğun olduğu, klasik yönetimfelsefesi ile adeta kenetlenmiş kamu kuruluşlarında, yapılan araştırmalar ışığında TKY'ninuygulanabileceği değerlendirilmektedir. Hele her türlü faaliyeti yönerge ve emirlerleyürütülen, sıkı merkeziyetçi ve hiyerarşik düzene sahip Silahlı Kuvvetlerdeuygulanabilirliğinin örnekleri verilmiştir.B una örnek olarak, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin TKY uygulamalarını gösterebiliriz:Dünyadaki siyasi gelişmeler sonucunda bloklaşma yıkılmış, tehdit tanımı da değişmiştir. Buhusus özellikle ABD Silahlı Kuvvetleri'nde küçülmeyi gündeme getirmiştir. ABD DenizKuvvetleri bir zamanlar sonsuz sayılabilecek hazine fonlarının pek çoğunu kaybetmiştir. Biryandan güç indirimi ve bütçe kayıpları yaşıyorken, bir yandan da harp kifayetinin nasıl üstdüzeyde tutulacağını araştırıyordu. Kurtuluşu TKY'nin uygulanmasında bulmuşlardır. ÇünküTKY, etkinliği ve kaliteliyi artırıyorken maliyetleri düşürmektedir.2T ü rk Deniz Kuvvetleri'nde çağımızın modern teknolojilerine ait silah sistemlerikullanılmakta ve her geçen gün envanterine bir yenisi eklenmektedir. Envantere eklenen buyeni silah ve elektronik sistemler personelin yeni eğitim, kullanım, onarım ve bakımkabiliyetlerini kazanması felsefesini de beraberinde getirmektedir. Modern teknolojilere aitsistemlerin işletilmesi ve idamesi için modern üretim ve kalite güvence faaliyetlerine sahipolmak kaçınılmaz bir gereksinimdir.Deniz Kuvvetleri her zaman uygulanılan yollarla yönetilmeye devam edilirse; 21. yüzyılınvizyonu, yeni görevlerin adaptasyonu, ekonomik gerçekler karşısında ki olumsuzluklarnedeniyle görevini etkinlikle gerçekleştirmede yetersiz hale gelebilir. Bu bağlamda personel,beklenilenleri en iyi şekilde yerine getirebilmek için iş dünyası ve yabancı askeri kuruluşlardaçığ gibi büyüyen yönetimsel değişiklik anlayışına benzer çağdaş gelişimleri yakalayarakyönetimsel anlayış değişikliği yapmak zorundadır. Bu değişikliği de Türk DenizKuvvetleri'nin yapısına uygun bir eğitim modeli oluşturularak yapılması değerlendirilmiştir.Yapılan araştırmalar, değişimin bu yolla sağlanabileceğini göstermektedir. Çünkü bunubaşaran bir çok kuruluş mevcuttur. Eğitim modeli oluşturulurken Dz.K.K.lığı personelinin veçeşitli resmi-özel kuruluşların düşünceleri dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This meticulously prepared study reveals a significant and concrete conclusion aboutthe advantage that the Naval Forces could provide for Turkish National Security Policy.Furthermore, it indicates a necessity for the matter that Turkish Army needs to adopt TQM(Total Quality Management) in order to have a modern educational model. Another essentialoutcome is that the qualification of the personnel wearing the uniform is much more importantthan the most sophisticated arms, weapons, warships, planes and other advanced battle toolsthat an army possesses. If the qualification of the staff degreases, the effectiveness of TurkishNaval Forces will degrease accordingly.The research begins with the overall information about the TQM and it aims to clarify themeaning of TQM for both domestic and foreign customers. It is also expressed what thecomponents of TQM are and their importance as well. In further sessions, the research focuseson the availability of TQM in the Armed Forces. Under the light of several researches, TQM isnow considered to be applicable in the foundations of state and private institutions, which arehighly involved in bureaucracy and strictly governed by classical administrative principlestoday. It is also given the examples of TQM?s feasibility in the Armed Forces, which arehighly notable for their strict centralist and hierarchic arrangement systems, and whoseactivities of each is conducted by directives and commands.The applications of TQM in American Naval Forces could be the best evidence for thisissue. Because of certain political developments all around the world, forming a bloc hasclearly fallen out of favor and the definition of foreign threat has changed a lot today. Underthese circumstances, especially authorities in America, seriously began to consider(downsizing) degreasing the size of American Armed Forces. American Naval Force has lostmost of its treasury funds, which were once thought to be endless. On onehand, they began to think of ways to degrease force and budget deficiency, on the other hand,they tried to find ways to keep fight capability at utmost level. Consequently, they consideredTQM as the last resort in order to sort out the problems. Because, besides degreasing the costs4considerably, TQM was understood to be capable of increasing not only the effectiveness butthe quality as well.The most innovative and sophisticated war systems of our modern age are being used inTurkish Naval Forces today, and the new ones are added to its inventory day by day. Withrespect to these newly added electronic systems, there comes forward a vital need for trainingthe staff for operating, repairing and carrying out the maintenance effectively. In other words,to let these modern systems of high technologies function properly, it is crucial to get theability to care and keep the quality of the modern productions at its uppermost level.If the administration of Naval Forces is maintained by the strategies and typicalapplications that have been so long adopted; it is highly probable that, it will be inefficient toaccomplish its duties one day in the face of the vision of 21st century along with the adaptationof new duties and the economic realities.In this respect, so as to realize the expectations as well as possible, the personnel shouldmake some changes in their administrative view similar to the ones in business world and assome other foreign Forces have done in recent years. It is considered that the change ought tobe made by creating a model for education that is in accordance with Turkish Naval Forces?structure. According to the researches have made so far indicates that the change could bemade by this way. Since, there are many institutions, which are known to have accomplishedthe cited change well in advance. During the construction process of this educational model,the opinions of various governmental and private institutions and the personnel of NavalForces have all been taken into consideration.