İşçi sendikalarının çalışanlar üzerindeki etkinliğinin incelenmesi:Kahramanmaraş örneği
A research on the effect of labour syndicates on the workers: A case study in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 208583
  2. Yazar: MELİKE AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sendikalar günümüzde endüstri toplumlarının vazgeçilmez örgütleridir ve hemen hemen bütün ülkelerde varlığını sürdürmektedir. Sendikalar ilgilendikleri sosyal grubun genisliği nedeniyle bütün ülkelerde fazla önem tasımaktadır. Sendika, isçi sınıfının çalısma yasamından kaynaklanan sorunlarını çözmeyi, ekonomik, sosyal, demokratik haklarını korumayı ve gelistirmeyi amaçladığı için yasamsal bir önemi vardır. Sendikalar dil, din, cinsiyet, ırk, etnik ve köken ayırımı gözetmeksizin bütün ücretli isçileri birlestirir. Sendikal hareketin doğusu, 18. yüzyılın ikinci yarısında Batı Avrupa'da yasanan sanayi devriminin çalısan sınıfa yolaçtığı olumsuz kosullara dayanmaktadır. Bireysel olarak güçsüz olan isçi sınıfı, sendikalar aracılığı ile, ortak ekonomik hak ve menfaatlerini koruma ve gelistirme mücadelesine girmistir. Küresellesme süreciyle birlikte birçok gelisme, sendikal yapıları çesitli yönlerden etkileyerek onları değistirmeye baslamıstır. Küresellesme sonrasında sendikaların üye sayıları, sendikalasma oranları artmıstır. Bu nedenden dolayı, isçi ve isverenler arasında küresel yapı ile uyum sağlayacak yeni sendikal yapıların olusturulması kaçınılmaz olmustur. Bu çalısmada isçi sendikalarının çalısanlar üzerindeki etkinliği incelenmistir. Sendikaların isçiler üzerindeki güven, ilgi, kisisel gelisim, eğitim, ücret ve sağlık ile ilgili bilgilerin ölçülmesi amaçlanmıstır. Bu çalısmada ilk olarak is, isçi, isgören eğitimi, isgören sağlığı ve ücret kavramları tanımlanmıstır. Daha sonra sırasıyla sendikacılık ile ilgili kavramlar, Türkiye' de sendikacılık, küresellesmenin sendikalar üzerindeki etkileri ve toplu is sözlesmeleri ?SÇ? SEND?KALARININ ÇALISANLAR ÜZER?NDEK? ETK?NL?Ğ?N?N ARASTIRILMASI: KAHRAMANMARAS ÖRNEĞ? II incelenmistir. Son bölümde isçi sendikalarının çalısanlar üzerindeki etkinliğine iliskin alan çalısmasına yer verilmistir. Çalısmanın katılımcıları Kahramanmaras'ta faaliyet gösteren kamu ve özel sendikalardan tesadüfü olarak seçilen yüzelli isçidir. Arastırma bulguları sendikaların üyelerinin eğitim, sağlık, kisisel gelismeleri, güven ve ücret konusunda etkin olduklarını göstermistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays trade unions are indispensable organizations of industrial societies and almost exist in all countries. Because they interested in large social groups, they have great importance in all countries. Since their purpose are to solve problems of labour class in working life, to protect and improve economical, social and democratical rights, they have vital importance. Trade unions cooperate all salaried labour regardless their language, religion, gender, race, and ethnic origion.. The birth of trade unions depends on the disadvantageous conditions in the working class which caused by the industrial revolution that took place in Western Europe in the half second of the 18th century. The labour class whose members were too week individually, attempted to protect and devolop their common economical rights and interests via syndicates. Many developments with globalization affect trade union configuration in various ways and start to change them. With globalisation, the number and rate of trade union members have increased. For this reason, form of new syndical configurations between labour class and employeers which is convenient to global structure is inevitable. A RESEARCH ON THE EFFECT OF LABOUR SYNDICATES ON WORKERS: A CASE STUDY IN KAHRAMANMARAS PROVINCE IV In this study, the effects of labour syndicates on workers are studied. Our purpose is to explain the trust, interest, personal development , training, costs and health of workers which provided by syndicates. In this study, initially the conceps of work, worker, worker training, worker health, and cost for workers are described. Then the concepts about trade unions, syndicates in Turkiye and the effect of globalisation on trade unions, and global work agreements are described, respectively. In the last part, a case study concerning the effect of labour syndicates on workers is given. Participans were a random sample of 150 workers selected from private and public trade unions serving in Kahramanmaras Province. Research findings showed that trade unions are highly concerned with training, health, personal development, trust, and wage of their members