İslam hukukunda terörle ilgili suçlar ve cezaları
Crimes and punishments related to terror in the Islamic law
- Tez No: 208585
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Terörizm ve organize suçların günümüz demokratik toplumlarına yapmış olduğu tehdidin büyüklüğü hiç küçümsenemeyecek boyutlardadır. Özellikle demokrasinin gelişmekte olduğu toplumlar bakımından en büyük tehdit kaynağını, bu iki grupta toplanan suç örgütleri oluşturmaktadır. Zira bu şekildeki örgütlü suçların en belirgin özelliği, demokrasinin işlemesini aksatma amacını gütmesidir. Son dönemlerde de İslam'la ilgili yapılan tartışmaların ağırlık noktasını, din adına yapılan şiddet hareketleri oluşturmaktadır. Bunun sonucu olarak meydana gelen şiddet eylemleri, yanlış yorumlarla veya kasıtlı olarak İslam'a dayandırılmaya çalışılmaktadır. Biz araştırmamızda İslam hukukunun terör ve terörle ilgili kavramları nasıl değerlendirdiğini, İslam'la Terörizmin ilişkisizliğini ifade etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nowadays terrorism and complex crime threaten the democratic society. Especially the threat important from the point of view the developing the countries. Because terrorism aims to hamper the democracy. Nowadays it has been discussed the main points are acts of terrorism in the name of religion. As the result of the act of terrorism aims at to make main changes on politic and intellectual that makes Islamic world dominant. In our project we tried to determine how the above concepts were appreciated and also on what aims these concepts were used in the Islamic Law. We also tried to show that there is not any link between İslam and terrorism.