Terör olaylarında idarenin sorumluluğu
The responsibilty of administration by terror events
  1. Tez No: 145593
  2. Yazar: HAKAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TERÖR OLAYLARINDA İDARENİN SORUMLULUĞU Hakan KANDEMİR Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÇAĞLAYAN 2004 -SAYFA: 118 Jüri : Doç. Dr. Yücel OĞURLU Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÇAĞLAYAN Yrd. Doç. Dr. Cem BAYGIN İdarenin sorumluluğu, devletin sorumsuzluğu ilkesinden kusura dayalı sorumluluğa (hizmet kusuruna) ve bunun yanında kusursuz sorumluluğa doğru evrimler geçirmiştir. Günümüzde idare tamamen idare hukukundan kaynaklanan kural ve yasalarla yaptığı işlem ve eylemlerden sorumlu olmaktadır. Terör eylemleri nedeniyle uğranılan zararlardan da idare hizmet kusuru bulunduğu durumlarda hizmet kusuru nazariyesine göre, kusuru bulunmadığı durumlarda ise sosyal risk ve kamu külfetleri önünde eşitlik kuramına göre sorumlu olacağı kabul edilmektedir. Türkiye'ye özgü bir durum olarak özellikle Güneydoğu Anadolu'da terör olayları nedeniyle zarar görenler iç hukuk yollarına başvurmadan Avrupa İnsan Haklan Mahkemesinde dava açmışlar, bu davalar sonunda Türkiye tazminat ödemek zorunda kalmıştır. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de terör eylemleri nedeniyle uğranılan zararların yargı yoluna başvurulmadan tazmini için bir yasa hazırlanmış ve bu yasa ile terörden zarar görenlerin zararlarının tazmini bir esasa bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HIGH LICENCE THESIS THE RESPONSİBİLİTY OF ADMINISTRATION BY TERROR EVENTS Hakan KANDEMİR Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÇA?LAYAN 2004-PAGE.-118 Jury : Doç. Dr. Yücel O?URLU Yrd. Doç. Dr. Ramazan ÇA?LAYAN Yrd. Doç. Dr. Cem BAYGIN Responsibility of the administration has evolved in such a direction as from the principle of administration irresponsibility towards the responsibility causing from service faulth and then towards the objective responsibility. Nowadays the administration has been responsible for the process and actions which were done by it with the rules and laws sourced wholly from the administrative Law. Meanwhile, for the harms because of the terror actions, administration is responsible in cases of administration service faulths according to causing from service faulth responsiblity theory, and the cases in which it has been found to be faulthless, responsible according to social rise theory or theory of being equal in font of the public burdens. Besides, particulary people, who was harmed because of the terror actions in Southeast of Anatolia, without applying to the ways of domestic law, has sued in European Court of Human Rights and at the results of these lawsuits, Turkey had to pay compensation. As happened in many countries, a law has been arranged for the compensation of harms due to terror actions before applied to courts in Turkey, as well, and with this law, compensations of the harms of people who was harmed will be realised.