Siyasal pazarlama açısından siyaset kurumu imajının seçmenler tarafından algılanmasına ilişkin bir uygulama
A practice on the comprehension of political institutions by the voters in the perspective of political marketing
- Tez No: 208594
- Danışmanlar: PROF. FATMA ASUMAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ticari pazarlamanın ?ne üretirsem onu satarım? mantıgının günümüzde islerligi kalmamıstır. Çagdas anlamda pazarlama, tüketici ihtiyaçlarının tespit edilmesi, bu ihtiyaçların tüketiciyi azami tatmin edecek sekilde karsılanması ve bunun yanı sıra toplumun çıkarlarını da dikkate alan bir sorumluluk anlayısı sürecini ifade eder. Siyasal pazarlamada da benzer durum söz konusudur. Siyaset alanına pazarlama yönlü bakıldıgında tüketicinin yerini seçmen almaktadır. Siyasal pazarlamanın odak noktasında seçmen bulunur. Demokratik ülkelerde siyasal güç seçimlerle kazanılır ve kaybedilir. Dolayısıyla, ?seçmen? demokratik ülkelerde memnuniyeti saglanması gereken tek unsur olarak ön plana çıkar. Bu çalısmanın temel amacı siyasal pazarlama bakıs açısıyla siyaset kurumu imajının seçmenler tarafından ne yönde algılandıgının ölçümlenmesidir. Ülkemizde halkın siyaset kurumunu algılayısına yönelik yerel düzeyde yapılan arastırmalar oldukça kısıtlıdır. Oysa yerel düzeyde yapılacak alan arastırmaları ulusal düzeyde ortaya atılan kuramların dogruluklarının sınanması ve siyasi hayata iliskin birçok konunun aydınlıga kavusturulması açısından oldukça önemlidir. Igdır ilinde yapılmıs olan bu çalısma bu konuda yapılmıs ilk arastırma özelligini de tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays commercial marketing?s logic of ?Whatever I produce, I sell? is non - existed. Contemporary meaning of marketing is a responsibility understanding process of defining consumer needs, supplying them at the maximum desired rates by the way of observing the socieities benefits. In the political marketing, similar circumstances exist. When we look the political arena by the way of marketing we see that the voters take the place of consumers. The focusing point of political marketing is the voters. In the democratic countries, political power is gained or losed by the way of elections. Consequently, the ?voters? appears, as the one, in the foreground who has to be pleased in the democratically ruled countries. The main target of this research is to measure how and in what ways the voters perceive the image of the polical institutions in aspect of political marketing. In our country, the local researches which have been made on this subject is so restricted. Whereas, the researches, which have been made in the local areas, are so important in the way of pointing some of the national theories which have been put to the proof, also enlightening some of the issues related to the the political life. This research, which has made in Igdir, is the first on this subject.