Sünnette evlenme ve evlendirmeler
Marriages in the prophetic tradition
  1. Tez No: 208593
  2. Yazar: REŞADET AHMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Giris kısmında, çalısmamızın esas kısmına geçmeden önce, kıyaslamaimkanına sahip olmak düsüncesiyle, umûmi olarak evlilik ve ailenin önemi, tarihboyunca farklı milletlerde veya bölgelerde rastlanan evlilikler ve bazı evlilik çesitleri,Yahudilikte, Hıristiyanlıkta ve Cahiliye dönemindeki evliliklerle ilgili bilgilere kısacayer verdik.Birinci bölümde, umûmî olarak slam'da evlilik, sartları ve gâyelerimevzûlarından bahsederken, ikinci bölümde ise her mevzûda müslümanlar için örnekolan Hz. Peygamber'in evliliklerini kaynaklardan aktardık ve ayrıca bu evliliklerdekigâyeleri mümkün oldugu kadarıyla tespit etmege gayret ettik. Tespit sonucu Hz.Peygamber'in, yaptıgı evliliklerinde beserî, ailevî endise ve himaye, insanî, içtimaî,siyasî, tesriî, tebligî ve örneklik gibi gâyeler güttügünü ortaya koyduk. Ayrıca, Hz.Peygamber'in evlendirdigi bazı kisileri ve evlendirme gâyelerini de bu bölümün içindezikrettik.Üçüncü bölümde de Hz. Peygamber'i görüp, sohbetinde bulunan, dolayısıylaO'nun sünnetini en iyi anlayan Ashâbın evlenmesi ve evlendirmesini ele aldık.
Özet (Çeviri)
This study is composed of an introduction chapter, three main chapters and aconclusion chapter. In this study, we tried to determine the marriages of the ProphetMuhammad (pbuh) and the aims of these marriages.We briefly mentioned in the introduction chapter from the importance ofmarriage and family, marriages in the several societies and regions throughout thehistory, kinds of marriages, and marriages in the Arabian Peninsula before the adventof Islam, marriages in the Christianity and Judaism in terms of making comparisonbetween them.In the chapter one, the marriage in Islam, stipulations of the marriage and itsaims are explained. In the second chapter, we tried to detect the marriages of theProphet Muhammad (pbuh) who is the model in the all aspects of the social life formuslims. Moreover, in the same part we tried to determine aims of these marriages ofthe Prophet Muhammad (pbuh). This study indicates that these aims are concerned ofprotection of human and family; mission of modelling, notifying, legitimating.Furthermore, we also explained the marrying off the some companions by the Prophetand the purposes of these marriages .In the third chapter, we tried to detect the marriage practises of the companionsof the Prophet Muhammad (pbuh). In the conclusion chapter, we briefly summarizedour findings.