Ahmet Hamdi Başar'ın kalkınma perspektifi
Development perspective of Ahmet Hamdi Başar
- Tez No: 208653
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET RIZA TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalısmada dogusuna tanıklık ettigi Türkiye Cumhuriyeti'nin sorunlarına kafa yormus, çareler aramıs ve elde ettigi bulguları farklı dönemlerde ifade etmenin yollarını arastırmıs bir Cumhuriyet Dönemi aydını olan Basar'ın kalkınma perspektifi tarihsel baglamlarıyla birlikte ortaya konulmustur. Bu anlamda, çalısmanın birinci bölümünde A.H.Basar'ın kısa tarihi verilerek çalısmanın genel seyri aktarılmıstır. Devamında, 1930'lu yıllarda yogun olarak yapılan `devletçilik-liberalizm' temelli tartısmalara Basar'ın formüle ettigi `ktisadi Devletçilik' anlayısıyla sundugu katkı ele alınmıs ve son olarak 1960'larda tekrar yayın hayatına girecek olan Barıs Dünyası Dergisi'nin 1944 yılında çıkan 20 sayısı incelenerek, ortaya konulmaya çalısılan fikirlerin genel seyri verilmeye çalısılmıstır. kinci bölümde Türkiye'nin toplumsal hayatında önemli kırılmaların yasandıgı II. Savas sonrası çok partili hayata geçis sürecinin nedenleri incelenmis ve bu sürecin sonunda sekillenen Demokrat Parti'nin kurulus çalısmalarında yer alan Basar'ın görüsleri aktarılmıstır. Ardından 1948 ktisat Kongresinde aktif olarak yer alan Basar'ın görüsleri, liberalizm vurgusunun yogun olarak açıga çıktıgı ölçüde ortaya konulmustur. Basar'ın Demokrat Parti milletvekilligi sırasında hazırlamıs oldugu MKKT (Milletçe Kalkınma Kanunu Teklifi) görüslerinin bütünlesmis ve sistemlesmis bir yapısını vermektedir. Bu anlamda, Basar'ın kalkınma perspektifinin bütüncül bir izahı için MKKT genel hatlarıyla, önemli görüldügü yerlerde ise maddelerin birebir incelenmesiyle verilmeye çalısılmıstır. kinci bölüm baslıgı altında son olarak 27 Mayıs 1960 Darbesi sonrası Milli Birlik Komitesinde yer alan Basar'ın 27 Mayıs üzerine düsünceleri aktarılmaya çalısılmıstır. Çalısmanın son bölümü olan üçüncü bölümünde ise 1962?1971 yılları arasında 110 sayı olarak çıkan Barıs Dünyası Dergisi taranarak, Basar'ın netlesen kalkınma perspektifi, degisimi isaret eden kavramlara vurgu yapılarak ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, development perspective of Ahmet Hamdi Basar, who is an intellectual from Republic Period that dealt with, searched solutions for the problems of Republic of Turkey of which birth he witnessed and searched ways to express the findings he had obtained in different periods, was revealed together with its historical contexts. In this manner, within the first part of the study, brief history of Ahmet Hamdi Basar was given and general flow of the study was provided. Then, the contribution of Basar through the understanding of `Economic Statism? he formulated, to 1930?s discussions based on `statism-liberalism? was mentioned, and lastly, 20 issues of Barıs Dünyası Dergisi (Peace World Magazine) during 1944 that would be published in 1960?s again, and general flow of the ideas attempted to be given. Within the second part, reasons for multi-party system after World War II when important breakages experienced within social life of Turkey were analyzed and ideas of Basar that took part in establishment works of Democrat Party shaped after this process were given. Then, ideas of Basar, who made and active participation to 1948 Economy Congress were explained to the degree that liberalism emphasis was revealed intensely. MKKT (Nationalist Development Bill), that he prepared during his service as Democrat Party parliamentarian, provides an integrated and systematical structure of his views. In this manner, for a total explanation on Basar?s development perspective, MKKT was attempted to be give in general terms and through analysis of the articles, when required. Under the title of second part, lastly, thoughts of Basar on coup d?état on May 27, 1960, who was within National Unity Committee after coup d?état on May 27, 1960, were provided. Within the third and last part of the study, Barıs Dünyası Dergisi (Peace World Magazine), that was published in 110 issues between the years 1962-1971 was scanned and development perspective of Basar, that became clear was revealed through emphasizing the concepts that imply change.