Çalışan memnuniyeti ve akaryakıt istasyonları çalışanlarının memnuniyet boyutları ve öncelikleri üzerine bir araştırma
Employee contentment and a research conducted on the contentment dimensions of filling stations employees and their priorities
- Tez No: 208652
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİNALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde, örgütlerde artı degerin olusumda çalısanın önemli etkisinin oldugu kabul edilmektedir. Çalısanın olumlu tutum ve davranısları müsteri memnuniyetine neden olmakta ve müsterilerin örgüte sadık kalmalarını saglamaktadır. Bu baglamda, çalısan memnuniyeti örgüt içinde müsteri memnuniyeti kadar önemli bir süreç olarak ortaya çıkmakta ve çok iyi yönetilmeyi beklemektedir. Örgütsel süreç içinde çalısan memnuniyetinin ne oldugu ve diger kavramlar ile iliskisi, kavramın iliskili oldugu motivasyon kuramları ile Akaryakıt stasyonları Çalısanlarının Memnuniyet Boyutları ve Önceliklerinin belirlenmesi ve açıklaması, bu çalısmanın konusunu olusturmustur. Bu çalısmanın arastırma bölümü, stanbul li sınırları içinde faaliyet gösteren on iki akaryakıt istasyonunda görev alan 251 çalısanın katıldıgı anketin Maslow'un htiyaçlar Hiyerarsisi'nin Douglas McGregor tarafından is yasamına uygulanması modeli ve Faktör Analizi'ne dayanılarak sıralanması ve bu iki sıralamanın karsılastırılarak çözümlenmesinden meydana gelmistir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, the idea that the employee has a higher influence on creating added value in work places is widely adopted. Their attitudes and behaviors in positive moods enable customer satisfaction and create the loyalty of their customers. In this context, the employee contentment comes up as an important process as customer satisfaction and requires to be administered perfectly. The subject matter of this research was what the employee contentment for the one working within the organizational process and its relations with the other concepts, the theories of motivation with which the concepts compared and their determining and explaining the Contentment Dimensions of Filling Stations Employees and Their Priorities. The research section of this study consisted of the comparison of two studies, Douglas McGregor?s business application of Maslow?s Needs Hierarchy and Factor Analyses conducted on the survey to which 251 employees working in twelve filling stations within the province of stanbul.