Sevr sürecinin Türk basınındaki yansımaları
The reflactions in Turkish media of sevres course
  1. Tez No: 208735
  2. Yazar: YALÇIN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL AÇIKSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
I.Dünya Savası'ndan sonra Müttefik Devletler Osmanlı toprakları üzerinde bir takım gizli anlasmalar yapmıslardı. Daha sonra yapılan Mondros Ateskes Anlasması ile Osmanlı mparatorlugu'na büyük bir darbe vurmuslardı. Bu anlasmadan sonra Osmanlı topraklarında isgaller baslamıstır. 18 Ocak 1919 tarihinde toplanan Paris Barıs Konferansı'nda I. Dünya Savasını sona erdiren anlasmaların ana kriterleri belirlenmisti. Bu anlasmalar içinde Osmanlı mparatorlugu'na imzalatılmak istenen Sevr Anlasması da bulunmaktaydı. mzalatılmak istenen bu anlasmanın süreci Paris'te baslamıs, Londra'da hazırlanmıs ve San Remo'da son seklini almıstı. San Remo'da kararları alınan Sevr Anlasması, bir ölüm fermanı seklinde Osmanlı mparatorlugu hükümetine sunuldu. Yapılan görüsmeler sonucu Osmanlı Hükümeti Müttefik Devletlerin baskısına dayanamayarak bu anlasmayı imzaladı. Fakat bir parlamentodan geçmedigi için hiçbir zaman yürürlüge girmedi. Yürürlüge girmeyen bu anlasmanın süreci, o günkü Türk ve yabancı basınında lehte ve aleyhte yazılarla sıkça yer almıstır.
Özet (Çeviri)
After the I. World War, the ally goverments had made some secret agreements about the ottoman?s territories. Later, with Mondoros Armistice Agreement had been made the ally goverments had struck a great blow to Ottoman Empire. After this agreement, The occupations had been started all over the Ottoman territories. n 18 January 1919 at having gathered the Peace conference of Paris, the main criters of the agreements which concluded I.World War had been determined. Also there was Serves Course which was wanted Ottoman Empire to Sign. The process of this Course had started in Paris, Had been Prepared in London, and Finally it had come to a conclusion in San Remo. Severs Course that had been conclusion in San Remo, was presented to Ottoman Empire?s Goverment as a mortal report. As a result of the discusions that had been made mutually Ottoman Empire?s Goverment signed this agreement, not as resisting the pressures. But, this course would never be validity due to it has never been approved by a parliament. This agreement course that didn?t take effect frequently had found with against and in favour of writing in Turkish and foreing media in that days.