Firma birleşme ve satınalmalarının hisse senedi açısından analizi ve İMKB'de bir uygulama
An analysis of stock price effects on mergers and acquisition and an amprical analysis on ise
- Tez No: 208773
- Danışmanlar: UZM. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ocak 1998 ? Aralık 2005 döneminde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kote olan ve finansal hizmetler sektöründe yer alan firmalardan, birleşme ve satınalma faaliyetinde bulunanların hisse senedi fiyatlarının, birleşme ve satınalmalara karşı verdikleri tepkinin ortaya konmasıdır. Buna bağlı olarak, birleşme ve satınalmaların alıcı ve hedef firma hissedarlarının servetleri üzerine etkileri analiz edilecektir. Birleşme ve satınalmalar sonucunda, yatırımcıların aşırı getiri ile karşılaşıp karşılaşmadıkları analiz edilecektir. Çalışmada yöntem olarak piyasa modeli kullanılmıştır. Çalışmadaki ilk hipotez grubunda yer alan on yedi adet alıcı firma için, duyuru günü etrafında alıcı firma pay sahiplerinin oldukça zayıf ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmayan ortalama aşırı getirilere sahip olduğu ortaya konmaktadır. Olay penceresinin tümü için kümülatif ortalama aşırı getirilerin ise % 10,47 olduğu görülmektedir. Bu değer istatistiksel olarak anlamlı bulunmamaktadır. İkinci hipotez grubunda ise, hedef firmaların getirileri oluşturulmuştur. Duyuru gününde hedef firma pay sahiplerinin (% 8,38), alıcı firma pay sahiplerinden oldukça yüksek getiri elde ettikleri görülmektedir. Genel olarak, olay penceresi dahilinde pozitif kümülatif aşırı getiriler ile karşılaşılmaktadır. Olay penceresinin tümü % 19,94 oranında bir kümülatif ortalama aşırı getiriye ulaşılmıştır. Bu değer istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. Dolayısıyla, hedef firma pay sahiplerinin, istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif aşırı getirilere sahip oldukları açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of mergers and acquisitions on stock prices of financial service companies quoted in ISE during the period between January 1998 and December 2005. On the other hand, it is examined whether shareholders of target and acquiring companies has statistically positive cumulative mean abnormal returns. The market model is used to assess the impact of M&A?s, for both acquiring and target firms. In the first hypothesis group, the effect of announcement period [(-1,1)] on the stock prices of seventeen acquiring firms is analyzed. It is showed that, acquiring firms obtained weak and not statistically significant abnormal returns from M&A?s. During the event period [(-40,40)], cumulative mean abnormal returns show positive but statistically insignificant abnormal returns (% 10,47). In the second hypothesis group which included target firms, the effect of announcement period [(-1,1)] on the stock prices of seven target firms is analyzed. In the (-1,1) event period target firms? shareholders had positive abnormal returns. Furthermore, the shareholders of target firms earned statistically significant and positive abnormal returns (% 8,38) on the announcement date, which is very high. During the event period, target firms? cumulative mean abnormal returns show positive (% 19,94) and statistically significant abnormal returns.