Hileli mali raporlamada yaratıcı muhasebe ve bir uygulama
Creative accounting in fraudulent financial reporting and an application
  1. Tez No: 208798
  2. Yazar: NERMİN ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN CÖMERT DOYRANGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda yasanan büyük sirket skandalları finansal bilgiye olan güvenin azalmasına, var olan düzenlemelerin gözden geçirilmesine ve bu düzenlemelerde degisiklik yapılmasına neden olmustur. Dünyada yasanan sirket skandallarının çıkıs noktası olarak özellikle yaratıcı muhasebe uygulamaları görülmektedir. Yaratıcı muhasebe uygulamaları finansal tablolardaki bilgilerin anlasılabilir, ihtiyaca uygun, güvenilir, karsılastırılabilir olmasını engellemektedir. Bu sebeple, Hileli Mali Raporlamada Yaratıcı Muhasebe ve Bir Uygulama adlı bu çalısmada yaratıcı muhasebe konusu ele alınmıs ve yaratıcı muhasebe uygulamaları tekniklerinin neler oldugu, ne gibi amaçlar dogrultusunda yapıldıgı ve sonuçlarının neler oldugu açıklanmaya çalısılmıstır. Çalısmada öncelikle konuyla ilgili genel kavramlar ve açıklamalar, belli baslı yaratıcı muhasebe teknikleri, yaratıcı muhasebenin göstergeleri ve dünyadaki dikkat çekici örnekleri ile ilgili literatür arastırması yapılmıstır. Çalısmanın sonraki bölümlerinde ise, yaratıcı muhasebe uygulamalarının önlenmesi amacıyla hem dünyada hem de ülkemizdeki düzenlemeler ele alınmıs, ülkemizde yaratıcı muhasebe uygulamalarına örnek teskil eden bir sirket skandalı ayrıntılı bir biçimde incelenerek hangi yaratıcı muhasebe uygulamalarının yapıldıgı ortaya konulmustur. Çalısmanın sonuç bölümünde ise önceki bölümlerde yapılan açıklamalar ısıgında ülkemizde güvenilir finansal raporlama için önerilerde bulunulmustur
Özet (Çeviri)
The company scandals in the recent years have caused the trust in the financial information to decrease, to review the existing organization and to make amendments in these arrangements. The starting point of the company scandals in the world is seen to be as the creative accounting practices. Creative accounting applications hinders the information in the financial tables to be understandable, fit to needs, trustworthy and comparable. Hence creative accounting subject has been considered in this study named as Creative Accounting in Fraudulent Financial Reporting and an Application and what are the application techniques of creative accounting, in what objectives they are made and what are the results is tried to be explained in it. In the study, primarily literature studies were made related to the general concepts and explanations about the topic, certain creative accounting techniques, the indicators of creative accounting and interesting examples in the world. In the next section of the study arrangements both in the world and in our country to impede creative accounting applications are considered, a company scandal in our country which is an example of creative accounting is examined in detail showing which creative accounting practices were made. In the final section of the study suggestions for a trustworthy financial reporting are made in the light of explanations made in the previous sections of the study.