Endüstri meslek liseleri birinci sınıf öğrencilerine teknik resim dersinde temel kavramların bilgisayar destekli çizim programları (CAD) ile anlatılmasının akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of computer assisted instruction on the success of the 9th grade class technical high school students on teaching perspective, 3D universe and fundamentals of technical drawing lesson
  1. Tez No: 208806
  2. Yazar: AHMET UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Endüstri Meslek Liseleri Birinci Sınıf öğrencilerine Teknik Resim dersindeki Temel Kavramları Bilgisayar Destekli Çizim (CAD) programları ile anlatılmasının akademik başarıya ve kalıcılığı etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan bir devlet Endüstri Meslek Lisesinde Birinci Sınıf Metal işleri Bölümü'nün iki şubesinde yürütülmüştür. Yansız olarak seçilen, deney grubunda 40, kontrol grubunda 40 olmak üzere 80 öğrenci ile çalışılmıştır. Deney grubunda öğretim araştırmacı tarafından, haftada 2 gün dörder ders saat olmak üzere toplam 40 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda bilgisayar destekli öğretim araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir, Kontrol grubunda hiçbir işlem yapılmamış ve dersler araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından geçerlilik, güvenirliği test edilerek hazırlanan ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan başarı testi kullanılmıştır. Başarı Testi, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanmış olan ders kitaplarındaki sorulardan oluşturulmuştur. Ön test ve son testlerde elde edilen veriler üzerinde SPSS paket programında t testi analizi yapılmıştır. Eğitimin bitiminden 3 hafta sonra da son test tekrar deney grubuna uygulanarak kalıcılık testi yapılmıştır. Araştırma süreci sonunda elde edilen bulgular, öğrencilerin Teknik Resim dersindeki akademik başarıları üzerinde Bilgisayar Destekli Öğretim yönteminin Geleneksel Öğretim yöntemine göre daha başarılı olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of computer assisted instruction program on the success and retention of the 9th grade class technical high school students on the teaching perspective, 3D universe and fundamental laws of technical drawing lesson. The experimental study was made based on one test group and one control group model. Each group consists of 40 students. The studies were carried out in two 9th class students of national public technical high school, department of Metal Işleri in Adana. In test group, technical drawing lectures were given in twice a week for four hours a day by the researcher. Totally 40 hours lecture were given. In control group, computer assisted technical drawing lectures were also given by the researcher. A multiple choice test, which had been developed and tested for its confidence and validity, was used as a measurement tool. The test questions were acquired from the course books, approved by the Ministry of Education. T-test of the SPSS package program was used to analyze the data obtained from initial and final experimental tests. The results have shown that the computer assisted instruction program was obviously more successful than that of the traditional education program in terms of academic success of the students.