Dini kanaatler açısından üniversite gençliğinde kız-erkek ilişkileri (Marmara Üniversitesi örneği)
Girl and boy relationship among young university students from the aspect of the religious, beliefs (Example of Marmara University )
  1. Tez No: 208841
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ülkemiz çok hızlı bir sosyal degisim ve kısmen de yabancılasma yasamaktadır.Kendi yası geregi deger yargıları hızla gelisen gencin çevresinde toplumsal degerlerdehızla degismektedir. Bu degisim en çok gençlerimizi özellikle üniversite gençliginietkilememektedir. Bu dönemde kız-erkek iliskileri genci en çok mesgul eden konulardandır.Dini kanaatler açısından üniversite gençliginde kız-erkek iliskilerini inceledigimiz bu tez ikibölümden olusmaktadır. Birinci bölümde gençlerin gelisimi ile ilgili teorik bilgiler, ikincibölümde ise anket uygulamaları ve sonuçları yer almaktadır. Maalesef gençlerimizinbirçogu batının kültürel degerlerini benimseyip onlar gibi yasadıklarında modernolduklarını, çagdaslastıklarını zannetmektedir. Modernlesme ve/veya batılılasma içinyasadıgımız bu sosyal degisme süreci gençlerimiz tarafından yanlıs algılanmaktadır.Geçmisimizden gelen kültürel (örf, adet, gelenek vb.) ve dini degerlerimizi hiçe sayarakveya yok sayarak batının kültürel degerlerini benimsemek, onlar gibi yasamakmodernlesmek degildir. Modernlesmek kendi kültür ve ahlaki degerlerinden taviz vermedenilim ve teknoloji konularında degisim yasayarak kendimizi gelistirmektir.
Özet (Çeviri)
Our country has been living a rapid social change and also partially estrangement.A young person whose own evalution decisions have been rapidly developing depending anhis age, moreover social values have been rapidly changing which surround him/her. Thisvariation mostly affects our young people especially young university students. In thisperiod girl and boy relationship is one of the most important subjects which influences ayoung person. From the aspect of religious beliefs, this thesis which we study girl and boyrelationship among young university students forms from two parts. In the firts part, thetheoretical information which is about the growing up of young people takes part and in thesecond part the inquiry practices and their conclusions tke part. Unfortunately most of ouryoung people suppose that they become modern and civilized when they adopt the culturalvalves of the west and they live as they live. This social variation process which we havebeen living to become modern and/or western is misunderstood by our young people. Tobecome modern does not mean to disregard our cultural backgrand and religious values toadopt the western cultural values and live as they live. It means tol ive without diving anyconcessions from our cultural and moral values and imrorove ourselves in the fields ofscience and tecnology.