Practice of equity principle in human resource management and a field research
Eşitlik ilkesinin insan kaynakları yönetiminde uygulanışı ve bir alan araştırması
  1. Tez No: 208840
  2. Yazar: ŞULE TUNÇ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİM AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalısmanın amacı insan kaynakları çalısanlarının esitlik ilkesinin insankaynakları yönetimi alanında uygulanısı üzerine görüslerini degerlendirmekve çalıstıkları firmalardaki uygulamalarda esitlik ilkesini gözetipgözetmediklerini belirlemektir. Bu arastırmada genel olarak ? nsankaynakları çalısanları, uygulamalarda esitlik ilkesine riayet edilmediginidüsünürler.? hipotez olarak belirlenmistir. Bunu incelemek üzere 124katılımcıya 24 sorudan olusan bir anket uygulanmıstır. Anketdegerlendirmeleri sonucunda ?tezde de bahsedildigi gibi dezavantajlı gruptayer alan- bayan nsan Kaynakları çalısanlarının erkek insan kaynaklarıçalısanlarıyla kıyaslandıgında daha az oranda esitlik ilkesinin insankaynakları alanında uygulandıgına inandıkları ispatlanmıstır. Arastırma aynızamanda genel olarak sirketlerinin ve insan kaynakları departmanının etikdegerler listesi olan insan kaynakları çalısanlarının, etik degerler listesiolmayan sirketlerde çalısan insan kaynakları profesyonelleriylekıyaslandıgında esitlik ilkesinin uygulandıgına inananların oranının dahafazla oldugunu ortaya koymustur. Toplam is tecrübesinin ve insankaynakları alanındaki is tecrübesinin de esitlik ilkesinin insan kaynaklarıalanında uygulanıp uygulanmadıgı hususundaki görüslere tesir ettigigörülmüstür. Buna göre, 1-2 yıl ila 6-10 yıl ve üzeri is tecrübesi olanlar, 3-5yıl is tecrübesi olanlara oranla esitlik ilkesinin uygulandıgına daha fazlaoranda inanıyor görünmektedirler.Bu durum, tezde dezavantajlı grupta yer aldıgı belirtilen kadın ve belli biryas altında/üstündeki çalısanların esitlik ilkesine olan inançlarının daha zayıfoldugunu ve etik degerleri açıkça ortaya koyan çalısmaların olumlu etkisinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to measure the opinions of humanresource professionals about ?Practice of Equity Principle in HumanResource Management.? and identifying whether they put equity principleinto practice in the companies they work for. The hypothesis of this surveyis: ?Human resource professionals think that equity principle is not appliedin human resource management field.? The questionnaire which iscomposed to research the hypothesis consisting of 24 items is applied to124 human resource professionals. According to the results of the surveythat female participants who are included in protected group as discussed inthesis, think that ?equity principle? is applied in the field of human resourceinsufficiently when compared to male participants?. And the survey bringsup the result that human resource professionals whose companies and HRMdepartments have identified and announced Codes of Ethics believe in thepractice of equity principle in human resource management. Total jobexperience and experience in human resource management field has asignificant effect on the opinions. According to this effect, people who have1-2 years, 6-10 years and more than 10 years of job experience think thatequity principle is applied in human resource area, as opposed to those with3-5 years of experience.The results of the survey show that belief of female human resourceprofessionals who are included in protected groups as discussed in thethesis and people who are in below or above a certain age is poor aboutpractice of equity principle in the field; and also emphasize the positiveeffects of the companies? endeavors which cleary bring up ethical valuesand codes of ethics on the perception of equity.