Takrır-ı Sükun Dönemı'nde Türk modernleşmesinin tefrika romanlara yansımasına analitik bakış
An analysis of the reflection of Turkish modernisation on roman-feuilletons in the period of the ?Maintenance of order of law
- Tez No: 208842
- Danışmanlar: PROF. DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Takrir-i Sükun Dönemi'nde Türk modernlesmesini ele almak yeni olusmusCumhuriyet ortamında, modernlesme aracı olan inkılapların otorite tarafından toplumadayatılmasının Batı modernlesme modeliyle örtüsmeyen, kendine has olması bakımındananlamlıdır. Bunun nedeni, Takrir-i Sükun Dönemi'nin Cumhuriyet sonrası bir sıkı yönetimve sansür uygulaması olmasıdır. Takrir-i Sükun Kanunu çerçevesince, tepeden gelerekhalkı modernselmeye yönelten inkilapların topluma ne sekilde içsellestirilmeye çalısıldıgıüzerinde durulmalıdır.Batı'da, 18. ve 19. Yüzyıl'da yasanan modernlesme hareketinin kitle iletisim aracıbasın ve popüler edebiyat da basat güdümleyicisi olmustur. Takrir-i Sükun Dönemi için deaynı seyi söylemek mümkündür. Bu nedenle, basında popüler edebiyat olarak tefrikaromanlar, Türk modernlesmesinin topluma yansıtılması baglamında önemlidir veçalısmamızın da odak noktasıdır. Bu baglamda, bu çalısma, vaka analizi yoluyla 1925-1928 yılları arasında yayımlanan zamansal düzeni içinde Leyla, Sokak Kızı, Ask Yarısı veSodom ve Gomore adlı dört tefrikadaki, kimlik, toplumsal olaylar ve sorunlar konularıçerçevesinde popüler edebiyat özellikleri bakılarak, modern bir toplumsal bellegin nesekilde olusturulmaya çalısıldıgını saptamaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
Considering Turkish modernisation in the period of ?Maintenance of Order ofLaw? is important as it is quite different from the West?s modernisation model as therevolutions, which are the devices of modernisation, were forced upon the public by thepolitical authority. The significance of this is, the ?Maintenance of Order of Law? being aperiod during which order of law and censorship were applied. Within the period of?Maintenance of Order of Law?, the way of how to make the public accept the revolutionsthat lead them to modernisation needs to be emphasized.The modernisation experienced in the West in the 18th and 19th centuries used thepress as its mass communication device and the popular literature as its prime driving force.It is proper to say the same for the period of ?Maintenance of Order of Law?. Owing tothis, popular literature in the press is important regarding the imposition of the Turkishmodernisation to the society and is the focus of this study. Thus, this study aims todetermine how a modern society is attempted to be formed by studying the subjects ofidentity, social events and problems via a case study of chronologically published Roman-Feuilletons, titled Leyla, Sokak Kızı (Street Girl/ Prostitute), Ask Yarısı (Love Race) andSodom ve Gomore (Sodom and Gommorah), between the years 1925 and 1928.