Başbakanlık Osmanlı arşivi belgelerinden hareketle xvııı. y. y. Osmanlı toplum hayatında kadın
According to premiership Ottoman archive?s documents the women in XVIII. century Ottoman social life
  1. Tez No: 208851
  2. Yazar: ESRA BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde yer alan Cevdet Tasnifi'nin Adliye, Belediye, Dahiliye, Askeriye, Evkaf, İktisat, Maarif, Maliye, Saray, Tımar ve Zabtiye kataloglarının taranması neticesinde ulaşılan, XVIII. yüzyıla ait ve kadınlarla alakalı belgeler ışığında, kadının toplun hayatındaki aktiviteleri ve statüsü bu yüksek lisans tezinde incelendi. Tez, dört ana bölüm ile giriş ve ekler bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş'te Osmanlı kadını konulu araştırmalar değerlendirildi. Tezin ilk bölümünü, ?Tarihi Süreçte Türk Kadınları? adlı bölüm oluşturmaktadır. Arşiv belgelerini değerlendirerek, XVIII. yüzyılda İstanbullu kadının yaşantısını resmetmeden önce, bu tarihe gelinceye kadarki tarihi arka planda Türk kadınının nasıl yaşadığını değerlendirmek istedik. Bu bölümde, tarihi arka plan, bazı araştırmalara dayanarak özet mahiyette değerlendirildi. İkinci bölümde, ?Osmanlı Kadınının Günlük Hayatı? arşiv belgeleri de göz önünde bulundurularak değerlendirildi. XVIII. yüzyılda kadının yaşadığı ortam, evi, ev eşyaları, kıyafetleri incelendikten sonra kadının aile içindeki statüsü, eşi ile ilişkileri, çocukları ile ilişkileri, evlilik içerisindeki hakları, arşiv belgelerine yansıyan olaylar ışığında değerlendirildi. ?Ekonomik Hayatta Kadın? başlıklı üçüncü bölüm, İstanbullu kadının XVIII. yüzyılda ne gibi ekonomik faaliyetler içerisine girdiğini incelemektedir. Borç alma-verme, emlak almasatma, devlet mukataalarına sahip olma, vakıflar aracığıyla dükkan-hamam kiralama, İstanbullu kadının belgelere yansıyan ekonomik faaliyetlerindendir. Bununla birlikte, arşivde yer alan kadın terekeleri, kadınların yaptığı meslekler ve maaş alan hanımlar konusu da bu bölümde incelendi. Tezin son bölümünde, ?Adli Hayatta Kadın? başlığı altında, XVIII. yüzyılda Osmanlı kadınlarının Divan-ı Hümayun'a başvurmaları, işledikleri suçlar ve kendilerine karşı işlenen suçlar belgeler ışığında incelendi. Ekler bölümü, tezde faydalanılan bazı arşiv belgelerini ve tez içerisinde işlenen konuların yansıdığı minyatürleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
At first, the classification of Cevdet?s documents that takes part in Premiership Ottoman Archives, delved. The result of delving documents conected with Ottoman women were found out. These documents were studied in this master thesis. The thesis is including four main chapters and an entrance chapter. In the entrance chapter, the searches that connected with Ottoman women were studied. In the first chapter, ? Türk women in the history? were searched as a summary. In the second chapter, ?The Daily Life of Ottoman Women? was searched according to documents. Of Premiership Ottoman Archives. Ottoman women?s home, home decoration, costume and the life of family (domestic problems, divorces, childs, polygamy) were searched in this chapter. In the third chapter, ? Ottoman Women in Economical Life? were searched. To borrow-to lend, to buy real estate-to sell real estate, to own mukataa (state enterprises), to hire shops and turkish bath from waqfs ?esc. these are the activities of Ottoman women in economical life. İn addition, professions of women are searched in these chapter. In the fourth chapter, ?Ottoman Women in Judicial Life? were searched. The application Divan-ı Hümayun and crimes of Ottoman women were searched in these chapter.