Kuran'ı Kerim'de kalil ve kesir (az ve çok) kavramları'nın tahlili
Analysis of concepts of kalil and kesir (minor and major) in the holy Koran
  1. Tez No: 208852
  2. Yazar: BİRTAN AŞIKFERKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Genel olarak Balkanlarda özel olarak da ülkemiz Kosova'da ?azınlık? ve ?çoğunluk? tartısmaların sürekli olarak gündemi isgal etmesi, bunun yanısıra günlük konusmaların birçoğunda ?az? ve ?çok? kavramlarının kullanılması, bizde Kuran'daki ?az? ve ?çok? kavramlarının incelenmesi merağını uyandırdı. Bu amaçla ?Kuran'ı Kerim'de Kalil ve Kesir (Az ve Çok) Kavramları'nın Tahlili? adı altında bir yüksek lisans tez çalısması yapmaya karar kıldık. Söz konusu kavramlar bağlamındaki bu çalısma aynı zamanda bir ilki de olusturmaktadır. Tezimiz bir giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde arastırmanın amacı, uygulandığı metod ve çözmek istediğimiz sorunlar dile getirildi. Birinci bölümde ise kalil ve kesir kavramlarının lügavi yönü, Kuran'daki kullanımları ve mânaları üzerinde duruldu. ?kinci bölümde de Kuran perspektifinde ?az? ve ?çok? ile nitelenen kavramlar üzerinde duruldu. Ayrıca söz konusu kavramlar bağlamında insanın değer yargısı belirlenmeye çalısıldı. Sonuç kısımında da elde ettiğimiz sonuçları dile getirerek Kuran'ın rakamlara önem vermediğini, rakamların hiçbir anlam tasımadığını müsahede ettik. Son olarak belirtelim ki ?az? oldukları belirtilen kisilerin olumlu; ?çok? oldukları belirtilen kisilerin de olumsuz vasıflara sahip olduklarını gördük.
Özet (Çeviri)
The fact that the discussions as to minority and majority always make up the agenda generally in the Balkans and specifically in our country, Kosovo, and that the concepts of ?minor? and ?major? are used in most daily conversations have led us to take up an interest in analyzing the concepts of ?minor? and ?major? in Koran. For this purpose, we have decided to create a postgraduate thesis study named ?Analysis of Concepts of Kalil and Kesir (Minor and Major) in the Holy Koran?. This study within the context of the said concepts also constitutes a first. Our thesis study consists of an introduction and two parts. The purpose of the study in the introduction is to express the method applied and the problems we intend to solve. In the first part, the lexical aspects of the concepts kalil and kesir, their uses in Koran and their meanings have been emphasized. In the second part, on the other hand, the concepts described by ?minor? and ?major? were addressed from the perspective of Koran. Moreover, an attempt was made to determine human value judgments within the context of the said concepts. In the conclusion part, on the other hand, we expressed our conclusions and observed that Koran does not care for the figures and the figures are not meaningful in any manner. Finally, we should mention that we saw that those who were described as ?minor? had positive and those who were described as ?major? had negative qualities.