İzmit livasında Yunan mezalimi (1920-1921)
Greek atrocity in İzmit brigate
  1. Tez No: 81271
  2. Yazar: BÜNYAMİN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bölge tarihimize katkı sağlamak amacıyla, Milli Mücadelede Yunan işgali altında kalan yerlerde yapılan mezalimi incelemek için bu çalışma yapılmıştır. Yunanlıların işgal ettikleri Kocaeli yarımadası ve İzmit körfezi kıyılarında yaptıkları mezalim tezin konusunu kapsamaktadır. Tez hazırlanırken öncelikle Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgelerinden yararlanılmıştır. Dahiliye Nezareti Kalem-i Mahsus ve Dahiliye Nezareti İdare-i Umumiye Evrak'ında bulunan belgeler incelenmiştir. 1921 yılında bölgede yapılan mezalim hakkında Dahiliye Nezareti 'nin bastırdığı Yunan mezalimini anlatan kitaplardan ve bölge tarihi üzerine yapılmış diğer kaynaklardan da yararlanılmıştır. Yunanlılar Megola İdealarını gerçekleştirmek amacıyla bölgedeki Türklere karşı bir imha siyaseti izlemişlerdir. Yerli Rum ve Ermenilerin oluşturduktan çeteleri himaye eden Yunanlılar, bu çetelerle beraber Türk şehir, kasaba ve köylerine saldırmışlardır. Yunanlılar işgal ettikleri bölgede önce Türk jandarmasının silahlarım almaktaydı. Bütün Türk'lerin ellerinde bulunan silahlar toplanmaktaydı. Böylece silahsız ve kendilerini savunamayacak durumda kalan Türkleri imha etmişlerdir. İmha edilmekten kurtulabilen Türkler komşu şehir ve kasabalara iltica etmişlerdir. Bölgede Yunanlılar o günkü değeriyle milyonlarca liralık maddi zarar meydana getirmişlerdir. Halkın ziynet eşyalarından mutfak eşyasına kadar tüm eşyaları zorla ellerinden alınmıştır. Yunanlıların İstanbul'un bu kadar yakınında yaptıkları katliam haberleri İtilaf Devletlerini harekete geçirmiştir. Bölgeye inceleme heyetleri yollanmış ve Yunanlıların yaptıkları bu katliamlar batılı devletler tararından da yerinde tespit edilmiştir. Yaptıkları tüm katliam, yağma, ırza geçme olaylarına rağmen halkın direnişini kıramayan Yunanlılar, Haziran 1921 sonlarında bölgeyi terk etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work has been done to contribute the regional history and examine the atrocity in the cities which were under Greek occupation. The subject of the thesis is the atrocities in Kocaeli peninsula and around the İzmit bay made by the Greeks. On the preparation stage, Prime Ministry Ottoman Archives were used first. The documents in the Ministry of Internal affairs and the General Directory of the Ministry of Internal affairs were used, too. The books about the atrocities made in the region in 1921 which were printed by the ministry of internal affairs and other books about the atrocities were made use of. The Greeks followed destruction policy to realize Megola -idea. The Greeks attacted the Turkish cities, towns, and villages with these guerillas. The Greeks first seized the guns of Turkish gendarme in the areas they occupied. They seized all the guns Turkish people had, so they destroyed the Turks who had no guns and can't protect themselves. The Turks who managed to escape from the destruction took refugee to the neighbour towns and cities. Greeks gave harm of millions worth ( by the value of that time). They captured the people's everything from ornaments to kitchen utensils. The news that Greeks made so many massacres in a city which was near to Istanbul made the Entene Powers act. Some searching commitees were sent to region and the massacres made by the Greeks were determined in its place. Despite all the rapes and massacres the Greeks couldn't finish the resistance of the Turkish people. They left the region at the end of June, 1921. Ill