İstanbul Ortodoks Ermeni kiliselerinde vaftiz mekanları
Baptism places of Orthodox Armenian churches in Istanbul
- Tez No: 208887
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖDEKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada İstanbul Ortodoks Ermeni kiliselerinin vaftiz mekânları ve bu mekânlarınmimarisi, bezemesi incelenmiştir. Vaftizhaneler, kuzeylerinde yer alan vaftiz kurnası,duvarlarındaki betimler ile kilise ana yapısında farklı bir yere sahiptir.Tezin hazırlanış amacını ve kısımlarını anlatan giriş bölümünden sonra gelen ikincibölümde vaftiz ayininin anlamı ve tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. Vaftiz su ileyapılan bir arınma ve ruhsal olarak yeni bir hayata başlama töreni olduğundan suyuntarih içinde taşıdığı anlamsal boyut ve vaftiz ayini ile ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır.Tarihsel süreç içinde yapılan arınma törenlerinden daha farklı olan ve ruhsal boyuttayeni bir yaşamın başlangıcı olarak kabul edilen vaftiz farklı kültürlerden örneklerverilerek açıklanmış, Hıristiyanlık için önemi ve anlamı üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, vaftiz ayininin yapıldığı vaftizhaneler mimari açıdan tanımlanarakmimarlık tarihi içindeki gelişim çizgisi incelenmiştir. İlk ayinlerin doğal sukaynaklarında yapılması ve ardından iç mekânlara taşınmasıyla ilk vaftizhaneleroluşmuştur. Vaftiz ayininin su kaynaklarından kapalı mekânlara taşınmasının getirdiğideğişim mimari açıdan irdelenmiş, İstanbul'da yer alan Bizans dönemi vaftizhaneleri buserüven içinde ele alınmıştır.Dördüncü bölümde, İstanbul Ortodoks Ermeni kiliselerinin kuzeyinde yer alanvaftizhane mekânı olarak kullanılan şapeller ele alınmıştır. Bu mekânlar incelenirkenbağlı oldukları kiliselerin inşa tarihleri verilerek yapıldıkları dönem saptanmış,mekânlarda yer alan bezemeler ve betimler ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.Değerlendirme ve sonuç bölümünde, İstanbul Ortodoks Ermeni kiliselerinde vaftizmekânlarının tüm mimari ve bezeme özellikleri anlatılarak vaftizhane mimarisiningelişimi içinde yer alan diğer yapılarla benzerlikleri saptanmış ve kendine özgüözellikleri vurgulanmıştır. İstanbul'da yer alan farklı mezheplerdeki kiliselerdenörnekler, incelenen vaftiz mekânları ile karşılaştırılmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, baptism places of Orthodox Armenian Churches in Istanbul andarchitecture, decoration of these places have been viewed. Baptism places have adifferent place in the church and it?s main structure with descriptions on the walls offont located in the northern.It was dwelt upon historical development and meaning of ceremony on the second partfollowing entering section describing preparation purpose of thesis and it?s parts. Apurification made with a baptism water is due to a ceremony to start a new life aspsychological, semantic dimension in water and it?s connection with baptism cremonyhave been studied. Within historical process, baptism accepted as the beginning of anew life on psychological dimension and more different from purification ceremoniesmade have been explained by examples from different cultures. It was dwelt uponimportance and meaning for Christianity.On third part, baptism places have been defined from the point of view of architecturaland development line in architecture history has been viewed. The first baptism placeshave been arised upon first ceremonies are made in natural water resources andfollowing this by carrying water to the inside places. This alteration has been viewedfrom the point of view of architectural. Baptism places in the Byzantine period inİstanbul were taken up in and adventure.On fourth part, chapels used as baptism place located on the north side of OrthodoxArmenian Churches in Istanbul have taken up. While these places are viewing,construction periods were determined by giving building dates of the churches whichdependent on. Decorations and descriptions taken part on the places have beenexplained in detail.In the evaluation and result part, all architectural and decoration properties of baptismplaces in Istanbul Orthodox Armenian Churches have been explained and similarity4with the other structures within development of architecture of baptism place have beenfixed and it?s own properties are emphasized. Samples from churches in differentreligious sector denomation located in İstanbul have been dealt with as comparativewith baptism places viewed.