İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi inanç ve uygulamaları
He belief and the practice of İskenderun Greek Orthodox Church
  1. Tez No: 869514
  2. Yazar: İSMAİL İMECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İskenderun geçmişten günümüze çeşitli dinlere ev sahipliği yapmış olup bu dinlerin en önemlilerinden biri de Dinler Tarihi araştırmacılarına göre Hıristiyanlıktır. Hıristiyanlık, dünyada en çok mensuba sahip din olup, İsa-Mesih inancı etrafında şekillenmiştir. Bu din günümüzde Katolik, Ortodoks ve Protestan kiliselerinden teşekkül eden üç büyük mezheple beraber tarihsel süreç içerisinde küçük çaplı birçok mezhep, tarikat ve cemaate ayrılmıştır. Bu ayrışmalardan birini de günümüzde özellikle İstanbul, Mersin, Adana ve Antakya bölgesinde yaşayan Rum Ortodoks cemaati teşkil etmektedir. İskenderun'da cemaati ibadetlerine devam eden; İtalyan Latin Katolik Kilisesi, Surp Karasun Manuk Ermeni Kilisesi, Süryani Katolik Kilisesi, Rum Katolik Kilisesi, İskenderun İncil Kilisesi, Aziz Georgias Kilisesi ve Aziz Nikola Kilisesi olmak üzere toplamda yedi kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerden, Aziz Georgias Kilisesi ve Aziz Nikola Kiliseleri, Rum Ortodoks Vakfına bağlı bulunan ve Rum Ortodoks cemaatinin ibadetlerini yerine getirdiği birbiri ile bağlantılı iki kilise oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans tezi çalışmamızda, İskenderun'da yaşayan Rum Ortodoksların inanç ve uygulamalarını Dinler Tarihi'nin metot, araştırma kriterleri, yöntem ve teknikleri göz önünde bulundurarak sonuç kısmıyla beraber objektif bir şekilde araştırılmaya çalışılmıştır. Bununla beraber İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi'nin mevcut Hıristiyan ve Ortodoks inancıyla benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iskenderun has been hosting to several religions and according to the history of researchers of the religion one of the most important of them is Christianity. Christianity by having the most companion on earth, is shaped around the Jesus Christ belief. This religion together with the Catholism, Orthodoxy and Protestantism which are the formation of three big secs, is separated into many small scaled sects, sects and communities. One of these divisions is the Greek Orthodox community which lives in İstanbul, Mersin, Adana and Antakya. In Iskenderun, there are seven churches in total which are continuing their worship that are Italian Catholic Church, Surp Karasun church, Manuk Armenian Church, Syriac Catholic church, Greek Catholic church, Iskenderun Bible Church, Saint Georgia's Church and Saint Nicholas Church. Among these churches, Saint Georgia's and Saint Nicholas church form two related churches which are related to each other through associating the Greek Orthodox Foundation and carrying out the worship of the Orthodox community. In this master's thesis study, the beliefs and practices of the Greek Orthodox people living in Iskenderun were studied objectively together with the conclusion part through taking into account the methods, research criteria, methods and techniques of the History of Religions. In addition to that, it has been tried to reveal the similarities and the differences of the İskenderun Greek Orthodox church with the existing Christian Orthodox faith.