Sanayi işletmelerinde uygulanan yönetim muhasebesi tekniklerinin değer tabanlı yönetim yaklaşımı kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of management accounting methods within value-based management approach in industrial companies
  1. Tez No: 208893
  2. Yazar: ARZU ÖZSÖZGÜN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ARGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Günümüzün yogun rekabet ortamında basarılı olmak isteyen isletmeler uzun dönemde deger yaratmak zorundadırlar. Deger yaratımı için isletmelerin bu amaç dogrultusunda yönetilmeleri gerekir. Deger Tabanlı Yönetim, deger yaratımını isletmenin temel amacı olarak kabul eden ve degeri özsermaye maliyetini dikkate alarak belirleyen bir yönetim yaklasımıdır. Bu yönetim yaklasımının geregi olarak isletmenin stratejileri, planları, süreçleri ve performans ölçütleri, isletmenin rekabet etme gücünü sürdürecek ve arttıracak sekilde yapılandırılmalıdır. Rekabet edebilirlik ve deger yaratımı stratejik kararların etkinligine baglıdır. Etkin karar alma için uygun ve yeterli verilere ihtiyaç vardır. Yönetim muhasebesi teknikleri, karar alma için gerekli verileri saglayan en önemli araçtır. Bu çalısma ile sanayi isletmelerinde uygulanan yönetim muhasebesi tekniklerinin Deger Tabanlı Yönetim yaklasımı çerçevesinde degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Çalısma sonuçları, yönetim muhasebesi tekniklerine iliskin bilgi sahibi olma ile Deger Tabanlı Yönetim yaklasımının benimsenmesinin ilgili oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Companies that aim to be successful in today's intensively competitive environment have to create value in the long term. In order to create value, firms have to be managed according to this aim. Value Based Management is a management approach that accepts value creation as the firm's primary aim and determines value by taking the cost of equity into consideration. As a requirement for this management approach, the strategies, plans, processes and performance criteria of the firm should be constructed in such a way to sustain and enhance its power to compete. Ability to compete and value creation depends on the effectiveness of strategic decisions. Appropriate and adequate data is needed for effective decision making. Management accounting methods is the most important tool that provides necessary data. This study aims to evaluate management accounting methods within the framework of value-based management approach in industrial companies. The results of the study show that there is a relationship between knowledge about management accounting methods and the adoption of value based management approach.