Kurum içi iletişim ortamı ile kurumsal güven arasındaki ilişki ve bir alan araştırması
The relationship between internal communication environment and corporate trust: a field study
  1. Tez No: 208892
  2. Yazar: EMEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kıyasıya rekabetin yasandıgı günümüz ekonomilerinde, kuruluslar soyut kavramların, ekonomik getirisinin farkına varmıslardır. Üzerinde çalıstıgımız güven konusu da bu kavramlardan biri hatta en önemlisidir. sletmelerde güven ve güvenme her seyden önce bir iliski, bir eylem, dinamik bir süreç ve yaratılabilir bir olgudur. Bu olguyu kurumun iletisim sistemi kisilerarası, kuruma dayalı ve sisteme dayalı güven olusturmak suretiyle etkiler ve bundan da etkilenir. Bu durumda çalısma yasamında güvenle belirlenen bir is ortamı, çalısanlar ve yönetim tarafından, gerçeklestirilmeyi bekleyen bir hedeftir. Kurumsal ve bireysel güven olusturmaya dönük bu hedefin yaratılabilmesi için birtakım önkosullar, yöntemler ve teknikler gereklidir. Bu çalısma, dogal hayatta insanlar arası iliskilerde büyük bir önem tasıyan ve son yıllarda da isletmeler açısından deger kazanan güven kavramını açıklamayı, güvenin önemini ve kurumlarda güveni arttırmanın yollarını ortaya koymayı amaçlayan ve bir saha çalısmasıyla desteklenen bir arastırmadır.
Özet (Çeviri)
Corporations reliazed the economic yields of intangible concepts in today?s competitive economies. The concept we studied, trust, is the the most significant concept of all. Most of all, trust and dependence in corporations is a relation, an action, a dynamic process and a creatable fact. nternal communication affects this fact by interpersonal, corporate and systematic trust building and also it is affected by this. From this aspect, a confidential working environment in working life, is a goal for both employees and executives. There are some preconditions, methods and technics to be achieved in this individual and corporate trust building goal. Trust also has an important role in daily lifes and it is appreciated for corporations in recent years. Due to these, the aim of this study is to identify the importance of trust and to find out the ways of improving it by the help of a field work.