Bankacılık sektöründe kurumsal reklam analizi: Hsbc ve Türkiye İş Bankası uugulamaları
Corporate advertising in banking sector:Hsbc and Türkiye İş Bankasi cases
  1. Tez No: 208932
  2. Yazar: PINAR SEDEN MERAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN UĞUR DAİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Banking, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Kurumsal kimlik kavramı, pazar dinamikleri, tüketici değerleri, tutumlar ve teknolojideki değişimlere bağlı olarak 25 yılı aşkın bir süredir gündemdedir. 70'li yıllardan itibaren bir yönetim anlayışı haline gelen kurumsal kimlik, günümüzde rekabet üstünlüğü sağlayan kaynak olarak görülmektedir. Stratejik bir yönetim aracı olarak kurumsal kimlik, bir işletmenin sosyal paydaşlarına, rakiplerine, hedef kitlesine kendisini kabul ettirmek, işletmeye olan inancı oluşturmak itibar kazanmak gibi amaçların gerçekleştirilmesinde en önemli rolü üstlenmektedir. Her işletme, kurumsal kimlik unsularını hedef kitlesine anlatabilmek ve böylece kendisini pazarda tercih edilebilir kılmak amacıyla kurumsal reklam iletişimini kullanmaktadır. İşletmenin kurumsal felsefesine, kurumsal davranışına, kurumsal kültürüne ait bilgiler, kurumsal reklamlar aracılığıyla hedef kitleye ulaşmaktadır. Bu tez çalışmasında, kurumsal kimlik ve kurumsal reklam kavramları ele alınarak, Türkiye'de bankacılık sektörünün iki önemli aktörü olan HSBC ve Türkiye İş Bankası'nın kurumsal kimlik yapıları incelenmiş ve 2002-2006 yılları arasında yazılı basında yayınlanan kurumsal reklamları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate identity, has received significant attention over the last 25 years, mainly due to the changes in technology, market dynamics, consumer values and behavior. Corporate identity, has regarded as a strategic management tool and a source for competitive advantage. There are several advantages of corporate identity. First, it can act as a main force that motivates employees and enable employees to adapt existing cultures as well as help companies? stakeholders to become aware of the organization?s business capabilities. All corporations use corporate communication to communicate with the stakeholders and target audience. The corporate philosophy, the corporate behavior and the corporate culture of an organization reaches the target audience by corporate advertisements. In this thesis, the concepts of corporate identity and corporate advertising are discussed and the print corporate advertisements of the important actors?, HSBC and Türkiye İş Bankası are analyzed.