Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de küçük ve orta boy işletmelerin teşvik politikaları ve Türk KOBİ'lerinin Avrupa Birliği'nde rekabet olanakları
Incentive policies for small and medium enterprises in Turkey and in European Union and the competition opportunities of Turkish SMES
  1. Tez No: 208933
  2. Yazar: DENİZ BAŞARGAN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
KOBI olarak bilinen küçük ve orta boy isletmeler, gelismis ve gelismekte olanülke ekonomilerinde önemli bir role sahiptir. KOBI'ler, istihdam ettikleri isgücünden,yaptıkları yatırımlara, ödedikleri vergilere, sagladıkları verimliliklere ve yarattıklarıürün çesitliligi ile ekonomideki dalgalanmalardan daha az etkilenmeleriyle herekonomide önemlidir.Türkiye'de faaliyet gösteren isletmelerin büyük çogunlugunu KOBI'lerolusturmaktadır. Buna ragmen KOBI'lere gereken önem verilmemis hatta yakın tarihekadar KOBI için tek bir tanım yoktu. Zamanla KOBI'lerin önemi çesitli kurum vekuruluslarca anlasılmıs olup, gerekli olan egitim, teknoloji, pazar arastırması, bilgi,danısmanlık, finansman, ihracat konularında destek vermeye baslamıslardır.Avrupa Birligi'nde KOBI'lerin durumuna baktıgımızda, 1970'li yıllara kadarhep büyük sirketlere önem verilmistir. 1970'lerdeki bunalımdan büyük sirketlerin çokfazla etkilendikleri buna karsın KOBI'lerin daha az etkilendikleri ve ekonomiye katkısagladıkları görülmüstür. Bundan sonra da KOBI'ler ön plana geçmis ve AB'ningündeminden hiç çıkmamıstır.Türkiye'de de KOBI'ler için çesitli faaliyetlerde bulunulmakta ancak bunlarıAB ülkeleriyle kıyasladıgımızda bu konuda yetersiz kalındıgı gözlenmektedir.Türkiye'nin AB'ne tam üye olası durumunda daha fazla rekabet etmesi gerekmektedir.KOBI'lerin rekabette basarılı olabilmeleri için ekonomide belli bir temel üzerindeoturmus olmaları gerekmektedir. Rekabet sadece fiyatla degil, bunun yanında kalite,marka, satıs sonrası hizmet müsteriye zamanında ve çabuk ulasmak gibi faktörler deönem kazanmaktadır.Ülke ekonomisinde amaç, rekabete dayalı olarak ekonominin güçlenmesi,istihdamın artması, verimliligin saglanması, ihracatın artması ise KOBI'lere gereklidestegi saglamak zorunludur.
Özet (Çeviri)
Small and medium enterprises known as SME have a significant role in developed anddeveloping countries. SMEs are important in every economy with the labor force theyemploy, investments they make, taxes they pay, efficiency they provide and the productvariety they create and finally as they are less influenced by the fluctuations in the economy.The majority of the businesses acting in Turkey are composed by SMEs. Despite this fact theSMEs have not been paid the required significance; even there has been no single definitionfor them till a very late date. In the course of time the importance of the SMEs wasunderstood by various institutions and organizations and they have begun to provide supportin required fields such as training, technology, market research, information, consultancy,financing, export.Looking through the state of SMEs in European Union, always the big companies were paidsignificance till 1970s. The big companies were observed to be influenced by the big crisis in1970s a great deal, however the SMEs were observed to have been influenced less and to havecontributed to the economy. Since then the SMEs walked away with and were never excludedfrom the agenda of EU anymore.In Turkey various actions are performed for the SMEs but when they are compared to theones in EU countries, it is observed that these are inadequate. In the case that Turkey becomesa member of EU, she will have to compete much more. In order the SMEs to achieve incompetition, they have to stand on a certain basis. Competition is not restricted to price, ratherfactors suchlike quality, brand name, after sales services, arriving at the customer in time andquickly are also becoming important.If the purpose is the empowerment of the economy leaning on competition, increasingemployment, providing efficiency and increasing export; it is compulsory to provide thenecessary support for SMEs.