Türk siyasi tarihinde muhafazakarlık kimliği ve AKP örneği incelemesi
Conservatism identity in Turkish political history and a study on AKP sample
  1. Tez No: 208931
  2. Yazar: TUĞÇE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL KIREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Türk toplumunda Tanzimat Fermanı'yla basladıgı aktarılan muhafazakârlık, ülkemizde sag partileri besleyen bir damar olarak daima hissedilmis ancak AKP kendi siyasi kimligini ?muhafazakâr demokrat? olarak açıklayan bir parti olmustur. Yapılan incelemede AKP'nin kurulusuna kadar yasanan süreçte muhafazakârlıgın, Türkiye'de siyasi kimlik olarak ortaya çıkısına ve degisimine ısık tutulmus, bu bilgilerle birlikte Dünya'da muhafazakâr siyasi görüs ve farklı ülkelerde gelisen ve günümüze kadar degiserek gelen muhafazakâr siyaset kavramı incelenmistir. Arastırma, bu dogrultuda hazırlanmıs 3 ana bölümden olusmaktadır. Çalısmaya temel teskil eden konular hakkında Dünya ve Türkiye perspektifinden; siyasette muhafazakârlık yaklasımı, siyasal iletisim ve siyasette karizmatik liderlik baslıklarına da yer verilmistir. Haber medyası seçim sürecinde oldugu kadar seçim sonrasında da siyasi partilere yönelik yansıttıgı haberlerle önem tasımaktadır. Toplumsal olayları kitlelere aktaran haber medyası aynı zamanda toplumsal gücün insa edildigi araçlar olarak da deger kazanmaktadır. Iletisimin ana amacının sadece bilgi vermek degil aynı zamanda ikna etmek, inandırmak, tutum degistirmek ve destek saglamak oldugu gözönünde bulunduruldugunda ?kendileri de kamuoyunun bir kısmını temsil eden basının- kamuoyu olusturmadaki etkinligi tartısılmazdır. Bu arastırmada; basın aracılıgıyla yansıtılan AKP ve Recep Tayyip Erdogan imajı incelenmistir. Incelemenin içeriginde; AKP'nin siyasi kimligi, Recep Tayyip Erdogan'ın karizmasının kaynagı ve lider imajı, Türk siyasetindeki diger liderlere yönelik iliskilendirmeler, AKP'nin Türk siyasetinde konumlandırıldıgı yer ve benzetildigi, iliskilendirildigi partiler gibi konularında basında ne sekilde yer aldıgı incelenmistir. Arastırma birbirini takip eden iki farklı dönem; 4-10 Kasım 2002 ve 10-16 Mart 2003 dönemlerini ele alınarak, Hürriyet ve Zaman Gazeteleri karsılastırmalı olarak incelenerek hazırlanmıstır
Özet (Çeviri)
Conservatism, that is assumed started with `Tanzimat Fermani? in Turkish community, has always been a line feed for right parties, however, AKP declared its political identity as `conservative democrat?. This study focusses on the appearance and changes of conservatism concept as a political identity in Turkey, during the period until AKP?s establishment. Becides, conservative political thoughts in the world and evolving conservative political concept in different countries have been investigated. Study consist of 3 main subjects prepared in line with above statements. Subjects stated are: world and Turkey perspective on the subject based to the study; conservatism aproach in politics; charismatic leadership in politics and political communications. News media after the elections is as important as it is during elections period with the news broadcasted regarding political parties. News media also gains importance as the tools to build social power on the community as well as transmitting social facts to the bodies. If we consider that main purpose of the communication is not only informing news but, at the same time, is convincing, changing behavior or providing support to public; impact on the establishment of public opinion of the press, which is also a representative of public , is unnegotiatable. This study investigates AKP and Recep Tayyip Erdogan image, created by news media. Study includes how `political identity of AKP, resource for charisma of Erdogan and his leader image, interactions with other political leaders in Turkey, position of AKP in Turkish Politics and close and similar political parties? subjects stated in news media. The study has been prepared for two consecutive periods, 4-10 November 2002 and 10-16 March 2003, with comparative investigation of Hurriyet and Zaman newspapers.