Din eğitimi ve öğretimi açısından yabancılaşma
Estrangement in context of religious education and teaching
- Tez No: 208936
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR FERSAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yabancı yayınların, bir yandan kendi kültürlerini asılamak suretiyle milli ve manevikültürü tahrip ettigi, diger yandan da alkol, uyusturucu ve sigara bagımlılıgını, fuhus vekumarı asılayarak ahlaki degerleri yıktıgı arastırmalar sonucu yazılarda ortaya çıkmıstır.Bu arastırma, milli ve dini degerlerden uzaklasıldıgı zaman, toplumda ortaya çıkandurumları belirlemek amacıyla yapılmıstır. Ayrıca medyanın toplumun ahlaki, dini ve millidegerlerini etkilemesi ve degistirmesi üzerinde de durulmustur.
Özet (Çeviri)
Disharmony between national cultural values and foreign cultural values results incrisis and dilemmas in society. People who are alienated by foreign culture split from spiritualand national values, and separate from their families and alienates to society. Researcheswhich made in this topic confirm these theses.This research has been carried out for determining social situations which emergeswhen society was alienated from religious and national values. Also in this thesis weexamined reasons of religious and national alienation and we emphasized role of religiouseducation on resisting of social alienation. We explained cultural reflections of this social andreligious alienation. Morever we analysed effect of media on cultural, moral, national andreligious values. Briefly we examined estrangement in context of religious education andteaching.