İmam-hatip liselerinde Kur'an-ı Kerim ve tefsir öğretimi
Teaching the Holy Quran and tafseer imam and preacher schools of
- Tez No: 350138
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türk eğitim sisteminde, ortaöğretim okulları içinde yer alan İmam Hatip Liseleri, hem mesleğe hem de üniversiteye öğrenci yetiştiren meslek okullarıdır. Bu okullardaki mesleki eğitimin temelini de Kur?ân-ı Kerim ve onun yorumu olan tefsir dersleri oluşturmaktadır. Kur?ân-ı Kerim, ilahi kitap özelliğini koruyan tek kutsal kitaptır. İslam Dini?nin de temel kaynağıdır. Müslümanlar inanç ve ibadetlerinde, ahlaki ve gündelik yaşantılarında Kur?ân-ı Kerim?i esas almakta ve hayatlarını ona göre tanzim etmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle Müslümanlar nezdinde çok özel bir yer işgal etmektedir. Dolayısıyla Kur?ân-ı Kerim?in bütün yönleriyle tanınması ve öğrenilmesi ihmal edilemez bir ödevdir. Kur?ân-ı Kerim?i tecvit kaidelerine göre yüzünden okumak önemli olmakla beraber fakat yeterli değildir. Öğrencilerin herhangi bir anlama çabası göstermeden, Kur?ândaki ilahi mesajları anlamadan, Kur?ân metnini sadece Arapça ve tecvit kurallarına göre okuyabilmesinin bireysel gereksinim ve ilgileri açısından yeterli olmayacağı açıktır. İmam Hatip Liselerinde verilen eğitim neticesinde öğrenciler; Kur?ân-ı Kerim?i hem bireysel hem de toplum önünde doğru okuyabilme, anlama ve yorumlama yeterliliğini kazanabilmektedir. Toplumumuza ve kültürümüze yabancılaşmamak için, medyanın zararlı etkisi altında kalan toplumumuzu yabancı kültürlerin etkisinden kurtarmak, yeni yetişen genç neslimize, kutsal kitabımız olan Kur?ân-ı Kerimi ve onun yüce öğretilerini öğretmek zorundayız.
Özet (Çeviri)
The Religious Vocational High Schools are, Professional schools which take part in secondary schools Turkish Education system, train students for both university and vocation. Holy Quran and the interpretation which is its interpretation are the basis of vocational education in that schools. The Holy Quran is the only divine book which protect its the property. İt is the basic source of İslam. The Muslims are trying to orrange their daily life, beliefs, moral and worship according to the Holy Quran. So it has a very special place among muslims therefore, to learn and recognize all aspects of the Quran is a duty which can not be neglected. To read the Quran according to tecvit rulesis importantbut isn?t enough it is abvious that readingthe Quran without showing any effort to understand the divine messages of it and text on in Arabic isn?t sufficent in terms of individual needs and interests of the students.As a result of the education in ReligiousVocational High Schools, the students can again the ability to read the Quran both individually and in front of public. We have to teach our Holy book Quran and its great doctrines to the growing new young generation not to be unfamilian with our society and culture and to rescue our society which is under the dangerous in fluence of media.