İstanbul'da yayımlanan gazetelerde sağlık haberleri
The health news in the newspapers published in Istanbul
- Tez No: 208939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık ile ilgili toplumda tutum ve davranış değişikliği kazandırmanın temelindesağlık eğitimi yatmaktadır. Basın aracılığı ile topluma sağlık eğitimi verme, toplumun sağlıkdüzeyini arttırmada en etkili yöntemlerden biridir. Sağlık alanındaki her gelişmeyi, aktüelolayları ve sonuçları kesinlik kazanmış bilimsel çalışmaları topluma ileterek halkın sağlıkeğitiminde rol oynayan yaygın basının en önemli görevi toplumda sağlık bilinci uyandırmakve böylelikle sağlığın korunması ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Hasta ve hekimhakları, sağlık hizmetleri, sağlık politikaları ve ilaç sanayii gibi çok geniş bir alanı içeren?Sağlık Gazeteciliği?nde, sağlıklı beslenmeden egzersize, doğal afetlerden iş kazalarına, çevretemizliği ve güvenliğinden hastalıklara kadar çok kapsamlı konular ele alınmaktadır.Günümüz yaygın basınında bu alanda uzmanlaşmış gazetecinin az oluşu, sağlık gazetecisineolan ihtiyacı daha da arttırmaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış gazeteci sayısının artması ile, bualanda meydana gelen olumsuzlukların önlenmesinde etkinlik sağlanacaktır. Sağlık gazetecisi,güncel haberleri ya da doğru enformasyonu kamu yararını göz önüne alarak kamuoyunubilgilendirme sorumluluğuyla yükümlüdür. Sağlık alanındaki tüm yenilik ve gelişmeleritoplum yararı ya da zararını düşünerek ele almalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşlarının çıkarlarıdoğrultusunda değil aksine kamu yararı gözeten, gerektiğinde karşıt görüşlere eşit ölçüde yerveren, olabildiğince objektif haberler doğrultusunda sağlık gazeteciliğinde önemli adımlaratılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Health education provides gaining change of the behaviors of society. Giving healtheducation with the press is one of the most effective ways for increasing the level of health insociety. The press is so important for giving all developments, current events and scientificstudies about health. The press has a responsibility to give information about health for healthpromotion. Newspapers are important sources for health education and they have an effectiverole for health promotion and protection. Health journalism contains the subjects like healthservices, health politics, medicine, nutrition, physical activity, illnesses. A journalist mustthink about the health of society. The news on the newspapers must be aimed at healthpromotion. Writing the current news and giving true information is the responsibility of ahealth journalist. The news must not be written for the profits of the health associations, theymust be written for the profits of society. There aren?t enough specialists about healthjournalism in Turkey. That?s why there can be wrong news given by newspapers about health.The negativeness in health journalism can be prevented by increasing the number of thehealth journalists.