Rusya dış ticaretindeki yeni eğilimlerin ekonomi politiği
The new inclinations of economy politic in foreign trade of Russia
- Tez No: 208938
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sosyalist sistemin yıkılmasından sonra Rusya Federasyonu; serbest Pazar ekonomisine geçis döneminde diğer pek çok ülkede olduğu gibi ekonomik sıkıntılar yasamıstır. Bunun en önemli nedenlerinden biri sadece ekonomik sistemin değil sosyal, siyasal ve tüm hayat düzenini etkileyen unsurların topyekûn bir değisim sürecine dâhil olmasıdır. Tez çalısmasında Rusya' da Pazar ekonomisine geçis döneminde ekonomik anlamda yasanan değisim ve gelisimlerin üzerinde durulmus, reformlardan bahsedilmis ve karsılastırmalı olarak Pazar Ekonomisine geçis dönemi ve günümüzde ki mevcut fiili durum ortaya konulmaya çalısılmıstır. Tez çalısmasının birinci bölümünde; SSCB' de 1960 yıllardan sonra ekonomide meydana gelen gelismelerden ve reformlardan bahsedilmistir. 1965 yılında Brejnev tarafından uygulamaya konulan Liberman (Kosıgin) reformlarını incelenmistir, daha sonra Gorbaçov döneminde Gorbaçev'un tarafından uygulanan; Merkezi Planlamada Tesebbüslere Kayıs, Bütçe Açığının Azaltılması, Fiyat Reformu, Tarım Sahasındaki Reformlar, Anti Alkol Kampanyası ve Para Arzının Kısılması ile ilgili yapılan reformlardan bahsedilmistir. SSCB'de uygulanan reformlardan sonra SSCB'nin dağılım sürecindeki ve dağılımından sonraki yıllarda Serbest Pazar Ekonomisine geçis üç dönem olarak bir analize tabi tutulmustur. ?kinci bölümde Rusya'nın baslıca ekonomik sektörlerinin analizi yapılmıstır. Temel sektörler olan tarım, sanayi enerji, bankacılık ve insaat sektörleri incelenmis SSCB ve Rusya Federasyonundaki durumu değerlendirilmistir. Üçüncü bölümde ise; SSCB' nin dağılım sürecindeki dıs ticareti analize tabi tutulmustur. Daha sonra Rusya Federasyonuna geçis döneminde dıs ticarette yasanan değisimler incelenmistir. Son olarak ise Rusya Federasyonun yıllar ve ülkeler itibariyle yapmıs olduğu ithalat ve ihracatı incelenmistir, ayrıca ithalat ve ihracat ile ilgili yapılmıs olan düzenlemelerden bahsedilmis, ithalat ve ihracattaki vergilendirme, ürün kalitelendirilmesi ve bavul ticareti incelemeye tabi tutulmustur
Özet (Çeviri)
Russia after breaking down of socialistic regime; there were many difficulties in term of transition to Free Marketing Economy like many other countries. One of the most important reason is not only the process of Economic system change, but also social, political, and whole life convention changes. In the treatise study change and evolution of translition period to Market Economy of Russia ,in economical meaning were dwelled on.Also , in this study was mantioned about reforms and compared the period of translation to Market Economy and substantual situation today. The first section is described progress and reforms which took place in Economy of USSR after 1960. Moreover,Brejnev analysed and put into the practice Liberman (Kosigin)?s refoems, in 1965; later, Gorbachov? s Center Planning Approach Instability, Shortage Budget Decreasing, Reform of Cost, Agriculture Reforms, Anti Alchohol Campaign, and Cutting down of Monetary are taken place in treatise. The transition of Free Market Economy after USSR distribution is explained and analysed in three terms. First term, is analise of period from crisis,1998 and third firm-fron 1998 until 2005. The second sectior is analising Russian Economic sectors. The basic sectors,which are agriculture,industry,energy,banking and building, are anylised.Situations of USSR and Russia are evaluated. The third section;the foreign trade in period of USSR distrubution is analysed.Later the changes of foreign trade, during transition period from USSR to Russia are analysed. Finally,there is analysed export and import between Russia and other countries.Besides;reorganizations,assessment;quilification of product , and trunk trade in export and import take place in treatise study.