Çocukta dini sorumluluk blincinin ortaya çıkışı
Emergence of the concious of religious responsibility for the children (infants)
  1. Tez No: 208942
  2. Yazar: RECEP MURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN DODURGALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüz çagdas dünyası kisiligini, zekâsını ve yeteneklerini de gelistirmis, kendinegüveni olan, sorumluluk bilincine sahip bireyler aramaktadır. Özgür düsünebilen vegerektiginde dogru bildigi düsüncesini ailesine ve diger insanlara karsı savunabilen bunun içinönüne çıkan ve çıkabilecek tüm zorlukları asabilecek güce, ancak saglam bir kisiligi olan vesorumluluk duygusunu en güzel sekilde kazanmıs bir birey sahip olabilir.nsanın en büyük arzusu mutlu ve huzurlu olmak, barıs ve güven içinde yasamaktır.Bu arzunun gerçeklesmesi, insanın Allah'a ve yaratılanlara karsı görevlerini sorumlulukbilinci içinde yapmasına baglıdır. Sorumluluk bilinci insanda durup dururken ortayaçıkmadıgı gibi kendiliginden de gelismez. Sorumluluk ögrenilebilen bir beceridir. Çok erkenyaslarda baslaması gereken, çocukta sorumluluk bilinci ve buna baglı olarak da dini açıdansorumluluk bilinci olusturma çalısmalarında en büyük görev aileye düsmektedir. Çocuklara,yaslarına ve yeteneklerine uygun sorumluluklar verilerek ve yaptıklarının sonuçlarını görmeimkânı saglanarak sorumluluk bilinci kazandırılabilir. Bu sebeple basta çocugun ilk sosyalçevresini olusturan ailesi olmak üzere, çevresindeki insanlara ve egitimcilerine büyükgörevler düsmektedir. Sorumluluk sahibi yetiskinler esliginde büyüyen çocuklar toplumauyum saglayan, kurallara uyan, karsısındakini anlayabilen, kendi kararlarını cesaretle alıpbunların sonuçlarına da katlanmayı bilen, bagımsız, tutarlı ve girisken yetiskinler olaraktoplumda örnek bireyler haline geleceklerdir
Özet (Çeviri)
Today?s modern world seek for the indivivals who have improved their personality,intellects and abilities, also have selfconfidence and concious of responsibility. To be able tohave a free mind, to defend his own truths against family or other people and the power toovercome all the obstacles; are the abilities of an indivival only who has a strong personalityand acquired the sence of responsibility in thr best way.The biggest desire of the people is to be happy and peaceful, and to live in peopleand secure. People should do his auties to the God and his creatures in a conciousresponsibility to maket his desire become true. The concious of responsibility is not improvedby either accidentally or naturally. Responsibility is an ability that is acquired. The conciousof responsibility must begin very early in an infant and related to this, in the studies, thefamily is charged with the biggest duty to form the concious of responsibility for the religion.The concious of responsibility can be acquired by giving responsibilities to the infants(children) appropriate to their abilities and age, and by providing apportunity for them to seethe consequences of what they did. Because of this, first the infants? family that provides thesocial environment for the infant, and then the people around the infants and educators havegreat duties. The infants (children) who are raised up by the responsible adults will becomeindivivals as the examples of the society that adapt the society, obey the rules, understandpeople, take his own decisions courageously and bear its consequences, an independent, aconsistent and an enterprising person.