Denizcilik işletmelerinde muhasebe organizasyonu
Accounting organization in maritime enterprises
  1. Tez No: 208941
  2. Yazar: BÜLENT KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalısmada, denizcilik sektörünün hem dünyada hem de Türkiye'deki son yıllardaki gelisimi veriler ısıgında degerlendirilmis, Türkiye'de denizcilik sektöründe faaliyet gösteren gemi isletmelerinin tabi oldugu ulusal ve uluslararası düzenlemeler irdelenmis ve söz konusu düzenlemeler dogrultusunda muhasebe yetkililerinin; personel, belge, defter, hesap planı ve raporlamadan olusan muhasebe organizasyonunda dikkat etmesi gereken hususlar incelenmis, sektöre özgü uygulamalar örnekler verilmek suretiyle açıklanmaya çalısılmıstır. Maliyetinin diger tasıma türlerine göre daha düsük olması, büyük miktarlardaki yüklerin bir defada tasınabilmesine imkan saglaması gibi nedenlerle dünya ticaretinin yaklasık %90'ı deniz yolu ile yapılmaktadır. Türkiye'de, tüm dünyada oldugundan belki de daha hızlı ve verimli bir gelisme gösteren denizcilik sektörü dıs ticaret tasımacılıgında, gemi insaatı ve yan sanayiinde son yıllarda oldukça basarılı gelismeler göstermistir. Tüm istatistiki veriler ve sektörün son yıllarda sagladıgı ekonomik girdilerdeki gelisim bu yöndedir. Denizcilik isletmelerinin Türkiye uygulamasında, personel, belgeler, defterler, hesap planı ve raporlar konusunda; sektöre özgü olmak üzere vergi, sosyal güvenlik ve diger yasal düzenlemeler mevcuttur. Denizcilik isletmeleri standart üretim yapan, ticari mal alım satımı yapan veya hizmet üretimi yapan isletmelerden farklı olarak sektöre özel uygulamalara tabi oldugundan muhasebe yetkilileri ve muhasebe departmanını olusturan muhasebe personelinin öncelikle isletmenin ana faaliyet konusu, isletmenin hukuki yapısı, mevcut ve beklentiler dogrultusunda hedeflenen is hacmi ile ilgili hem isletme içi hem de isletme dısı kaynaklardan yeterli düzeyde bilgi sahibi olma konusunda özen göstermelidir. Muhasebe departmanında sektör ve sektördeki uygulamalarda deneyimli personel istihdam edilmeli ve gerektiginde personel isletme içi ve isletme dısı egitimlerden geçirilmelidir
Özet (Çeviri)
In the study, the development in maritime sector in recent years has been evaluated in light of data provided; the national and international regulations on which the ship enterprises rustling in maritime business in Turkey are dependent have been considered; matters to be taken into account by the accounting authorities about the personnel, documents, book of accounts, account plan and reporting have been examined and the sector-specific applications have been tried to be explained by providing examples. Approximately 90% of the world trade is done through seaway due to the fact that it costs less than other types of transportation and it enables huge amounts of freight to be carried at a time. Maritime sector, which has been showing a more rapid and efficient progress in Turkey than perhaps in all over the world, has recently made considerable progress in foreign trade transportation, shipbuilding and side-industry. All the statistical data and the recent economic input provided by the sector are to this effect. In the practices of maritime enterprises in Turkey, there are tax, social security and other legal regulations specific to the sector on the personnel, documents, book of accounts, account plan and reporting. As the maritime enterprises are subject to sector-specific applications contrary to other enterprises which operate at a standard, buy and sell commercial commodity or produce services, the accounting officials and the accounting personnel should try to be fully equipped first and foremost about the core business and the legal structure of the enterprise, present and targeted business volume by using sources in and outside the enterprise. The accounting department should employ a personnel experienced in the sector and the applications in the sector and and the personnel should be given internal as well as external trainings.