İlk çocukluk döneminde çocuğun din eğitimi ve ailenin din eğitimine etkisi (Diyarbakır örneği)
Religious education of the child in the early childhood and the effect of family on religious education (Diyarbakır case)
- Tez No: 553257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmada, ilk çocukluk döneminde çocuklara din eğitimini verirken ebeveynin etkisine ait düşünce ve tutumlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ebeveynlere uygulanan ölçme aracıyla elde edilen verilerden yola çıkılmıştır. Çocuğa din eğitimi verme sürecinde ebeveynlerin tutumları ve bu çerçevede yerine getirmeleri gereken sorumluluk ve görevleri incelenmiştir. Araştırmanın temel problemi, ebeveynlerin sahip olduğu dini bilgi ve eğitimin, ilk çocukluk döneminde çocuklarına verdikleri din eğitimine katkı sağlayıp sağlamadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır'daki aileler oluşturmaktadır. Araştırmamızın örneklemini Diyarbakır merkez dört ilçe olan Kayapınar, Sur, Yenişehir, Bağlar ve nüfus yoğunluğu ve kozmopolit yapısından dolayı Bismil ilçesinde ikamet eden çocuk sahibi ebeveynler oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan ölçeğin pilot uygulaması yapılarak, geçerlik, güvenirlik ve faktör analizleri yapılmıştır. Yapılan ön uygulama sonucunda gerekli ön düzenlemeler yapıldıktan sonra dört boyuttan oluşan ölçme aracına son şekli verilmiştir. Anket verilerini toplamak için gerekli izinler valilikten alınmış ve örneklem olarak Diyarbakır'da 500 kişiye uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, ebeveynlerin din eğitimi konusundaki yeterlik düzeylerine ilişkin cevapları esas alınmıştır. Yapılan araştırma ilk çocukluk dönemi din eğitiminin önemini ortaya çıkarmıştır. Bu minvalde ebeveynler çocuk gelişimi ve eğitimi konusundaki varolan bilgilerini geliştirmeli özellikle de çocuğun din ve ahlak gelişimi konusunda bilinçlenmelidir. Ebeveyn ilk çocukluk dönemi çocuğunun din anlayışı hakkında bilgi sahibi olmalı, çocuktan bu yaşta ne gibi davanışlar ortaya çıkacağı bilinmelidr. Ebeveynlerin sağlıklı bir din eğitimi almış olmasının çocukta sağlıklı bir din eğitiminin alt yapısının oluşumuna katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to determine the attitudes and opinions of parents about the influence of parents while giving religious education to children in the early childhood. Based on the analysis obtained from the survey technique applied to parents. The responsibility and duties of the parents in the process of giving religious education to the child were examined. The main problem of the research is to reveal whether the parents' religious knowledge and education contribute to the religious education they give to their children in the early childhood. The universe of the study consists of families in Diyarbakir. The sample of our study consisted of the four districts of Diyarbakır, Kayapınar, Sur, Yenişehir, Bağlar and parents who had children who resided in Bismil due to their population density. The pilot of the scale was used in the research. Validity, reliability and factor analyzes were performed. As a result of the pre-treatment, the necessary pre-arrangements were made and the measurement instrument consisting of four dimensions was finalized. The necessary permissions to collect the survey data were taken from the governorship and the sample was applied to 500 people in Diyarbakır. In the analysis of the data, the scores of the responses of the parents about the proficiency levels of the religious education were calculated. The research revealed the importance of the first childhood religious education. In this respect, parents should develop their existing knowledge of child development and education, and should be aware of the child's religious and moral development. Parents should be aware of the religious understanding of the first childhood child, and the child should be aware of what kind of behavior will arise at this age. It has been concluded that the fact that parents have a healthy religious education contributed to the formation of a healthy religious education infrastructure in the child.