Bağlanma stilleri, cinsiyet rolleri ve evlilik uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship among attachment styles, gender roles and marital adjustment
  1. Tez No: 208948
  2. Yazar: HANDAN BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmada; evli çiftlerin uyumunda ve evlilik kalitesinde, baglanma stillerinin ve cinsiyet rollerine iliskin tutumlarının iliskisi arastırılmıstır. Arastırma iliski arayan betimsel bir çalısmadır. Arastırma grubu, Mersin ili merkez ilçe Büyüksehir belediyesi sınırları içinde ikamet etmekte olan farklı meslek ve egitim düzeyinden 100 evli çiftten olusmustur. Arastırmada evlilik uyumunu ölçmek için Locke ve Wallace (1959) tarafından gelistirilen ve Tutarel-Kıslak tarafından (1999) Tükçe'ye uyarlaması yapılan ?Evlilikte Uyum Ölçegi? kullanılmıstır. Baglanma stillerini belirlemek amacıyla Brennan ve arkadasları (1998) tarafından gelistirilen ve Sümer ve Güngör (2000) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan ?Yakın liskilerde Yasantılar Envanteri? ve cinsiyet rollerini ölçmek amacıyla Bem (1974) tarafından gelistirilen ve Kavuncu (1987) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılmıs olan ?Bem Cinsiyet Rolü Envanteri? kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS paket programının 13.0 versiyonundan yararlanılmıstır. Verilerin istatistiksel analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon yöntemi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıstır. Elde edilen bulgulara göre kadın ve erkeklerde cinsiyet rolleri ile evlilik uyumu arasında iliski oldugu ortaya çıkmıstır. Kadınlarda hem kadınsılık hem de erkeksilik özellikleri arttıkça evlilik uyumunun arttıgı görülmektedir. Erkeklerde ise kadınsılık puanları arttıkça evlilik uyum puanlarının da arttıgı görülmüstür. Bu iki bulguya dayanarak androjen cinsiyet rolüne sahip bireylerin daha uyumlu evlilik yasantıları oldugu sonucuna ulasılmıstır. Arastırma bulgularına bakıldıgında baglanma stilleri ve evlilik uyumu ii arasındaki iliskiye yönelik olarak kadınlarda evlilik uyumu ve baglanma stilleri arasında bir iliski gözlenmemistir. Erkeklerde ise baglanma stillerinden kaygı ve kaçınma puanları ile evlilik uyumu arasında pozitif korelasyon oldugu görülmüstür. Arastırma bulguları ilgili literatür ısıgında tartısılmıs ve öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attachment styles and attributions about gender roles on marrital adjustment and marriage quality were investigated. Research was designed as descriptive study. The subjects of the study consisted of 100 pairs of married couples (100 men and 100 women) who accomodate in the center of Mersin with different occupations and different education. ?Marital Adjustment Scale? developed by Locke and Wallaces (1959) and adapted to Turkish by Tutarel Kıslak (1999) was used in order to measure the marital adjustment. In order to gather data related with the attachment styles, ?Experiences in Close Relationships Inventory? developed by Brennan et. al. (1998) and adapted to Turkish by Sümer and Güngör (2000) was used. Bem Sex Role Inventory developed by Bem (1974) and adapted to Turkish by Kavuncu (1987) was used in order to determine the gender roles of couples. Pearson Product Moment Correlation and One Way Analysis of Variance were used for statistical analysis. SPSS 13.0 software was used to analyse the data of the study. The results of the research had shown that gender roles were related with marital adjustment for both men and women. As feminine and masculine characteristics increase, marital adjustment increase too for women. As femininity scores increase, marital adjustment scores increase too for males. This finding showed that individuals with androgeneous gender role have higher level of adjustment in their marriages. The results of the study also showed that attachment styles were not related with marital adjustment for women. In male couples, there was a positive correlation between avoidant and anxious attachment style scores and marital adjustment. iv The findings were discussed in the context of related literatüre.