Küçük ve orta ölçekli işletmelerde kurumsallaşma düzeyinin incelenmesi: Mersin ili örneği
Analyzing the level of institutionalization in small and medium sized firms: The case of Mersin
  1. Tez No: 208949
  2. Yazar: BURCU ŞEFİKA ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEHAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu arastırmada, KOBİ'lerde kurumsallasma düzeyi, kurumsallasma algısı, kurumsallasma yolundaki kısıtlar ve sorunlar belirlenmeye çalısılmıstır. KOB'ler için kurumsallasmanın önünü açabilecek uygulanabilir öneriler gelistirmek ve bu bilgileri KOB sahipleriyle paylasmak arastırmadan beklenen faydalardır. Bu sonuca ulasabilmek için, literatür taramasına dayanan kuramsal bir çerçeve çizilmis ve Mersin'de faaliyet gösteren KOB'lerde kurumsallasma konusunda bir durum saptaması yapmak üzere anket yöntemi uygulanmıstır. Arastırmada, KOB sahip/yöneticilerinin isletmelerini kurallı bir yapıya dönüstürme çabalarının oldugunu ancak aile iliskilerini kurumsallastırma konusunda gelenekselligi devam ettirdikleri bulgulanmıstır. ?Uzman yönetici çalıstıracak finansal güce sahip olmamak? ve ?bilgi eksikligi?, kurumsallasma konusunda en önemli engeller olarak ortaya çıkmıstır. KOB sahip ve yöneticilerine özellikle aile iliskilerinin kurumsallastırılması konusunda, aile isletmesi anayasası hazırlama, yönetim kurulu ve aile meclisi olusturma ve devir planlaması yapmaları önerilmektedir. Kurumsallasmasını basarıyla tamamlamıs isletmelerle kıyaslamaya gitmeleri ve bu konuda danısmanlık hizmeti almaları salık verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of the institutionalization, institutionalization perception, constraints and problems for institutionalization in SMEs were tried to be determined. For SMEs, improving appliable proposals which may provide opportunities for them to make progress and sharing these proposals with owners of SMEs are the benefits that are anticipated from this study. To reach this conclusion, a theoratical framework leaning revision of literatures was made and to make a situation analysis about institutionalization in SMEs manifesting activity in Mersin, the method of questionaire was applied. In the research, the fact that the owners or managers of SMEs make efforts to turn their firms into the firms which have rules but about institutionalization of family relationships, that they continue a traditional management was found. Not having a financial power to employ professional managers in their firms and lack of knowledge arose as the most important obstacles. Regarding to institutionalization of family relationships, setting up a constitutional charter, board of directors and family council and also handing over planning are proposed to the owners and managers of SMEs. Additionally, comparing themselves with the firms which have completed their institutionalization successfully and taking advantage of consulting services are proposed.