Konut yapı kooperatiflerinde şerefiyeler hesaplanması ve muhasebe düzeni
Betterments calculation and accounting formation at house building cooperatives
- Tez No: 208947
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZAİ DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Konut yapı kooperatifleri orta ve dar gelirli kisilerin tek baslarına ve pesinolarak karsılayamayacakları konut ihtiyacını birim maliyetleri düsürerek ve taksitlerhalinde daha kolay karsılayabilmelerini saglamak amacıyla kurulmaktadırlar.Konut yapı kooperatifleri, yapıları itibariyle diger kooperatiflerle aynı ilkeleribünyelerinde barındırmakla beraber öne çıkan en önemli özellikleri üyelerini esitkosullarda ve minimum maliyetlerle konut sahibi yapmaktır. Üretim maliyetlerine esitkosullarda katılan üyelerin, insaatların tamamlanması sonucu çesitli nedenlerden dolayı(yön, manzara, bulundugu kat, bahçe, büyüklük, vb.) olusan deger farklılıklarını ortadankaldırabilmeleri serefiye bedellerinin hesaplanması ile mümkündür.Serefiye bedellerinin hesaplanması için ilk olarak en az 3 kisiden olusanserefiye tespit komisyonunca konutların serefiye puanları hesaplanır. Daha sonrahesaplanan bu puanlar ile uygulanacak yönteme göre konut sahiplerinin ödeyecegi ya daalacagı serefiye bedelleri hesaplanır. Uygulamada 3 çesit yöntem kullanılmaktadır.Bunlardan ilkinde konutların serefiye puanlarının aritmetik ortalaması alınır veortalamadan yüksek puanlı dairelerden serefiye bedeli alınıp düsük puanlı dairelereödeme yapılır. Alınan ve ödenen tutarlar esittir. Diger 2 yöntemde ise bütün üyelerdenserefiye bedeli toplanıp bu tutarla konut yapı kooperatifinin daha erken tamamlanmasıamaçlanılır.Serefiye bedellerinin ödenmesi ile birlikte üyelerin kooperatife ve digerüyelere borcu kalmamıs olur. Daha sonra ferdilesme islemlerine baslanır ve konutlarıntapuları ortaklara dagıtılır. Böylece konut yapı kooperatifi amacını gerçeklestirmis olur.Tasfiye islemlerini tamamlanması ile birlikte de konut yapı kooperatifi tescilden silinir
Özet (Çeviri)
House building cooperatives to be established for the people who earn limitedmoney and this people can?t buy a home with cash and alone. Cooperqatives decreasethe costs and help this people to buy a house with little payment.House building cooperatives have the same principles with the othercooperatives. Although their most important specialities are doing the members ahouseowner with same conditions and minimum costs. when the building finalize thereis a price differences with the houses because of some reasons (direction, view, garden,size) this differences are eliminated by calculate the betterment.The betterment points are calculated with fixing betterment committee. Thiscommittee must be created minimum 3 people. After that, betterment prices countsaccording to one of the 3 methods. At the first method betterment points? arithmeticalaverage calculate. The money is taken from whoose hosuse?s betterment points arebigger than arithmetical average and this money is given to whoose house?s bettermentpoints are smaller than arithmetical average. Taken and given moneys are equal. At theother methods the betterment prices is taken from all members and use for finishing thebuilding earlier.When the members pay the betterment prices, they have no debpt tocooperative and other members. After that, houses? deeds are given to members.Cooperative?s liquidation is complete and cooperative erase from registery.