Aşkî Mustafa Efendi'nin Vahdet-nâme mesnevîsi (metin-muhtevâ-tahlîl)
The Vahdet-nâme Masnawi of Aşkî Mustafa Efendi (text-content-analysis)
- Tez No: 208953
- Danışmanlar: DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Askî Mustafa Efendi'nin Vahdet-nâme Mesnevîsi (Metin-Muhtevâ- Tahlîl) adını verdigimiz bu çalısmada, Askî'nin Vahdet-nâme'sinin tenkitli metnini vererek manzumeyi dînî ve tasavvufî edebiyat açısından tahlîl etmeye çalıstık. Çalısmamız giris bölümü dâhil üç bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, Vahdet-nâme'nin daha iyi anlasılabilmesi için, XIX. yüzyılın siyasî ve kültürel hayatı, mesnevî türü ve Askî Mustafa Efendi'nin hayatı, sahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmistir. Birinci bölümde Askî'nin Vahdet-nâme'sinin muhtevâsı sunularak önemi vurgulanmıstır. Daha sonra Vahdet-nâme'de yer alan dînî ve tasavvufî kavramların tahlîli yapılmıstır. kinci bölümde ise Vahdet-nâme nüshalarının tavsifi yapılmıs ve mesnevî metninin kurulusunda takip ettigimiz metod açıklanmıstır. Ayrıca bu bölüm, Vahdet-nâme'nin tenkitli metnini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named ?the Vahdet-nâme Masnawi of Askî Mustafa Efendi (Text-Content-Analysis)?, we have at first tried to present the criticized text of Askî?s masnawi and then analyzed it according to religious and mystical literature. The thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction, to be more understandable, we have given informations about political and cultural life in the nineteenth century, the style of masnawi, Askî Mustafa Efendi?s life story, his personality and his studies. In the first chapter, significance of Askî?s Vahdet-nâme was emphasized by submitting the content of Vahdet-nâme. Then, religious and mystical ideas in Vahdet-nâme were analyzed. In the chapter two, the characterizations of various copied manuscripts of Vahdet-nâme were examined and the method followed by us in constructing the text of the masnawi was explained. In addition, this chapter includes a critical edition we have made (criticized text) regarding the Vahdet-nâme.