Uzakyol zabitlerinin kariyer planlama ölçütleri üzerine bir analiz
An analysis on career planning criteria of oceangoing officers
- Tez No: 208954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER ASYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalısmada Türk Uzakyol Zabitlerinin kariyer yolları tespit edilerek bir kariyer haritası olusturulmasının yanında, Türk Uzakyol Zabitlerinin denizcilik meslegini seçme nedenleri, denizde kariyer süreleri ve bu süreye etki eden faktörler, karaya geçis kararını alma nedenleri ve karaya geçis yöntemleri ile 20 yıllık kariyer yasamlarının sonunda karada bulundukları konum tespit edilerek, kisisel kariyer planlamalarını yaparlarken göz önüne aldıkları ve etkilendikleri faktörler analiz edilmektedir. Arastırmada ulasılan sonuçlar, Denizcilik Yüksek Okulu 1987 yılı mezunları olan zabitler ile sınırlı bir anketin olusturdugu verilere dayanmaktadır. Arastırmanın birinci bölümünde insan kaynakları yönetiminin temel kavramları ve denizcilik meslegi tanıtılmıstır. kinci bölümde, kariyer ile insan iliskisi üzerinde durularak, kariyer planlaması ve kariyer yolları konuları ele alınmıstır. Üçüncü bölümde denizcilik endüstrisinde kariyer yolları ile Uzakyol Zabitlerinin kariyerlerini etkileyen uluslararası anlasmalar, örgütler ve düzenlemeler ile ulusal mevzuat tanıtılmıstır. Dördüncü bölümde ise Türk Uzak Yol Zabitlerinin kariyer yolları üzerine bir arastırma yer almaktadır. Arastırmanın sonuçlarına göre; Türk toplumunda denizcilik meslegi yeterince tanınmıyor olmasına ragmen, Türk Uzakyol Zabitlerinin % 42'si baslangıçta denizcilik meslegini kisisel tercih ve planları dahilinde seçmektedirler. Zabitlerin, armatör firma seçimlerinde, Türk toplumunun özelliklerinden olan ?belirsizlikten kaçınma egilimi? etkili olmaktadır. Gemi ve sefer seçimlerini ise kuru ve dökme yük gemileri ile uzak seferler olusturmaktadır. Kaptanlık ve Bas Mühendislik mertebeleri zabitler için bir kariyer hedefi olusturmaktadır. Zabitlerin denizde kariyer süresi ortalama 10 yıldır. Ailevi sebepler, denizden ayrılısın bas sebebidir. Zabitlerin karadaki ilk is hedefini, denizcilik sektörü ile yakından ilgili isler olusturmaktadır ve karada kendi isleri ile mesgul olanların dısında kalanların, çalıstıkları firmaların üst yönetiminde yer alma oranı oldukça düsüktür.
Özet (Çeviri)
This study, in addition to forming a career path map on Turkish Oceangoing Officers, analyzes the reasons for choosing the sea initialy, the duration of the sea career and the factors which affect the sea career, the reasons and the means they use for coming ashore, identifying their status at the end of their twentieth year of career life and the factors that affect their personal career planning. The conclusions of the study is limited with the answers of former mariners whose graduated the Merchant Marine Academy in 1987. This study was concluded in four parts as follows: Part 1: Basic concepts of the Human resource Management and seafaring profession. Part 2: The relationship between man and career, career planning and career path. Part 3: The career path in the maritime industries and the international and national conventions, organizations, codes which affect the career path of Oceangoing Officers. Part 4: A research about the career path of the Turkish Oceangoing Officers and the data obtained from the questionnaire. The results of the study indicate that although the seafaring profession isn?t a well known career choice in Turkish society, the main reason for choosing the sea initially ( by 42 % Turkish Oceangoing Officers) is, individual?s planned career choice. The ? Uncertainty Avoidance? (as a characteristic behavior of Turkish society) is highly affecting the individual choice of shipping company. Their choice about ship type and voyage duration are, general cargo/bulk carrier and long period voyages. Being Ship Master/Chief Engineer is a career goal and the duration of career at sea is 10 years for Turkish Oceangoing Officers. Pressure from the family is the major reason for coming ashore. The officers first choice when coming ashore is finding a job within the marine industry. The excemption is those who have their own business, only a very few officers employed as senior managers ashore.