Anadolu seramiğinde kuş ögeleri
Bird patterns in anatolian ceramics
- Tez No: 208972
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA ÇOBANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tarih sahnesi boyunca olagan üstü bir yaratık olarak algılanan kus figürü, ilkel toplumların sembol ve degerlendirmelerinde, tanrısallık ve bagımsızlık kavramlarında, kutsal dogurganlık ve ruhun sembolü olarak algılanmıs ve totemlestirilmistir. Kus figürü, gökyüzünü temsil eden, gelecekten haber getiren, ölen ruhları öte dünyaya götüren ve yeniden canlı olarak gökten asagı indiren, gökle yer arasında aracılık yapan kutsal bir hayvan olarak kabul edilmistir. Anadolu sembolizminde ise; kus figürünün ayrıcalıklı bir yeri vardır. Bazen sevgi ve sevgiliyi bazen de ölen kisinin ruhunu temsil eder. Kuvvet ve gücün sembolü olarak, gelecekten haber getiren ve ruhları öbür dünyaya götüren kutsal bir hayvan olarak algılanmıs ve ilk kez Anadolu yerlesim yerlerinden biri olan Çatalhöyük fresklerinde kullanılmıstır. Daha sonra da mühürlerde, seramik formlarda ve seramik çanak-çömlek bezemelerinde betimlenmistir. Anadolu Selçuklu sanatında ve Osmanlı sanatının çinilerinde ve seramiklerinde bolca kullanılmıstır. Çagdas seramik sanatında ise, kus figürü, birçok sanatçının kullanmaktan haz aldıgı bir hayvan olarak çalısmalarda betimlenmistir. Bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; Anadolu Seramiginde kus figürünün anlamı, kinci bölümde; Tarih öncesi dönemlerde kus figürünün betimlenmesi, Üçüncü bölümde; Seramik Teknikleri, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı dönemi seramik sanatında kus figürü kullanımı, Dördüncü bölümde ise; Seramik Sanatına genel bir bakıs ve Kus figürü kullanan bazı seramik sanatçıları incelenmistir
Özet (Çeviri)
The bird figure, which has been considered as an extraordinary creature throughout the scene of history, was seen as the symbol of divine fertility and spirit and was totemised in symbols and evaluations, concepts of divinity and freedom of primitive civilizations. The bird figure was considered as a divine animal which represents heaven, brings information from the future, takes spirits of dead people to the other world, and again brings them down from heaven, and mediates between the earth and heaven. In Anatolian symbolism, on the other hand, the bird figure has an exceptional place. It sometimes stands for love and the beloved, and other times it represents the spirit of a dead person. It was considered as a divine animal which, as the symbol of power and strength, brings information from the future and takes the spirits to the other world, and it was first used on frescos in Çatalhöyük, which is a settlement in Anatolia. Later it was portrayed on ceramic forms and pottery decorations. It was used extensively in Anatolian Seljukian art and tiles and ceramics of Ottoman art. And in modern ceramic art, the bird figure has been portrayed on works of arts as an animal which is a pleasure to use to many artists. This work consists of four chapters. The First Chapter discusses the meaning of the bird figure in Anatolian Ceramics; the Second Chapter discusses the portrayal of the bird figure in Prehistorical periods, the Third Chapter discusses Ceramic Techniques, use of the bird figure in Anatolian Seljukians and ceramic art of the Ottoman period, and the Fourth Chapter presents an overview of the Ceramic Art and some ceramic artists who use the bird figure.