The effects of resistance to change on political behavior in organizations
Değişime gösterilen direncin organizasyonlardaki politik davranış üzerine etkisi
  1. Tez No: 208975
  2. Yazar: HAKAN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ERDEM ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısmanın amacı degisime gösterilen dirençle politik davranıs arasındaki iliskiyi analiz etmektir. Çalısmada degisime gösterilen direnç bagımsız degisken, politik davranıs bagımlı degisken olarak kullanılmıstır. Bu iliski göz önünde bulundurularak çalısmanın hipotezi ?Degisime gösterilen direnç ile politik davranıs arasında pozitif yönlü bir iliski vardır? seklinde kurulmustur. Bu hipotezi test etmek için degisime gösterilen direnç analiz edilmis ve çalısanların gösterdigi politik davranıs örnekleri belirlenmistir. Sonuç olarak iki degisken arasındaki iliski arastırılmıstır. Ayrıca, her iki degiskenin demografik degiskenlere göre analizi yapılmıstır. Arastırmanın modeli bagımsız degisken degisime direncin bagımlı degisken politik davranıs üzerine etkisini belirtecek sekildedir. Model, faktör analizi yapıldıktan sonra alt boyutlar belirtilerek gösterilmistir. Çalısmada toplam olarak 140 anket dagıtılmıs ve 111 tanesi analiz edilebilecek sekilde geri gelmistir. Çalısmaya katılan sirketler ve sivil toplum örgütleri Vatan Bilgisayar, TEM Egitim Hizmetleri, Tekstil Bank ve Yalova Yerel Gündem 21'dir. Çalısmanın örneklem grubu 111 kisiden olusmaktadır. Bunların 33'ü kadın, 78'i de erkeklerden olusmaktadır. Bütün arastırma araçlarının güvenilirligi analiz edilmistir. Demografik degiskenlerle bagımlı ve bagımsız degiskenler arasındaki iliskileri belirlemek için 6liskisiz Örneklemler T-Testi, Basit Korelasyon ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıstır. Ölçeklerin faktörlerinin belirlenmesinde Faktör Analizi ve Güvenilirlik Testi kullanılmıstır. Bagımlı ve bagımsız degisken arasındaki iliskiyi belirlemek için Çoklu Regresyon yöntemi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, with inspiration taken from the related studies in literature, the relationship between resistance to change and political behavior is tried to be identified by conducting required statistical analysis of questionnaires applied to organizations which experienced change process recently. The aim of this study is to analyze the relationship between resistance to change and organizational politics. Resistance to change has employed as independent variable, whereas political behavior is dependent variable. Taking this relationship into account the hypothesis of the study has been formed as : ?There is a positive relationship exists between resistance to change and political behavior?. To test the hypothesis, both resistance to change and political behavior has been analyzed, and their relationship with demographical factors has investigated. In this study, convenience sampling method was utilized. 140 questionnaires were distributed and 111 recollected back. In order to analyze the relationship between demographical variables and both independent and dependent variables some analyses have been employed. Those analysis were; Independent Sample T-Test, Simple Corelation, and One-Way Anova. In this study two scales were used: Change Resistance Scale and Upward Influence Scale. In specific, both factors of resistance to change have significant relationship with persuasion factor of political behavior, and purpose and participation factor resistance to change have significant relationship with bargaining factor of political behavior