Türk çay sektöründe halkla ilişkiler
The public relations in the Turkish tea sector
  1. Tez No: 208978
  2. Yazar: MEVLUDE CANAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çay dünyada sudan sonra en fazla içilen ikinci içecektir. Türkiye dünyada 767 bin hektar ile çay üretiminde 6.sırada yer almaktadır. 180.000 tonluk hacmiyle ise dünyadaki en büyük ikinci çay pazarına sahiptir. Türkiye çay tüketiminde kişi başına 2.3 kg. ile dünya dördüncüsüdür. Bu açıdan diğer çay üreten ülkeler için cazip bir pazar olarak görülmektedir. Çay, 203 bin çay üreticisi ile yaklaşık bir milyon kişinin tek gelir kaynağı olarak Türkiye'de ekonomik değer açısından yaklaşık 1 milyar Dolarlık bir getiriye sahip önemli bir sanayi bitkisidir. Türk çayı dünyada kimyasal ilaç kullanılmadan üretilen iki çaydan biridir. Bütün bunlara rağmen Türkiye, çay ihraç eden ülkeler arasında son sıralarda yer almaktadır. Türk çayının dünya pazarında hak ettiği yeri alamamasının nedeni konuyla ilgili kişi ve kuruluşlarca yeterli tanıtımının yapılamaması, pazarlamasının zayıf olmasına bağlanmaktadır. Bilindiği gibi halkla ilişkiler, bir tanıma ve tanıtma sanatıdır. Son yıllarda ise halkla ilişkilerin pazarlama ağırlıklı yönü daha fazla ön plana çıkmaktadır. Nitekim Türk Çayının tanıtımı konusundaki sorunun çözümünde halkla ilişkilerin etkin kullanımı halinde başarılı sonuçlar alınacağından hareketle, ?Türk Çay Sektörü'nde Halkla İlişkiler? bu doktora tezinin konusu olarak seçilmiştir. Bu çalışmada öncelikle, Türk Çay Sektörü'ndeki işletmelerde halkla ilişkilerin olup olmadığı ve sektördeki halkla ilişkiler etkinlikleri analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında 99 çay işletmesi ile yüz yüze ve e-mail yolu ile görüşülerek anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda görülmüştür ki; Türk Çay sektörü, Türk çayının tanıtımı ve pazarlaması konusunda içinde bulunduğu üretim, satış ve özellikle ihracat sorunlarını aşmada halkla ilişkileri etkili bir şekilde kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The tea is the second most drinkable drink after the water in the world. Turkey is in the second place in the production of the tea with 767.000 hectars. It has got the second biggest tea market with 180.000 ton volume in the world. Turkey is the fouth place in the tea consumption with 2.3 kg. per person. That?s why, for the better tea producing countries.It is an engaging market for the other tea producing counties. Tea,as an important industrial plant, with is 203.000 growers is mean of extra incoming for appox. One millon people which has of one billion dollars economical value. The Turkish tea is one of two production in the world that produced without using chemicals ın spite of the fact. Turkey is in the last places in the tea exportatıon countries. The reason why the Turkish tea doesn?t take placeinthe world market that because not knowing how to introduce and market well enough. As we know the public relatıons is an art of recognition and promution.Public relations emphasised in marketing in recent years.Knowing that the effective use of public relatıons will prosper in the introduction of The Turkısh tea sektoral, the public relatıons related to Turkısh tea Sektoral is choosen as a subject of this doctoral thesis. In thıs study, the existence of public relations in The Instituons of Turkısh tea sectoral is analyised firstly. A survey was carried out by e-mailing and interviewing face to face comprehending the survey with 99 tea institition. It is inferred from the result of survey that the Turkısh tea Sektoral must make the effective use of Public Relations in the subjects of production, selling and especially exporting about promoting and marketing The Turkish Tea.