Sanatsal üretimin toplumsal oluşumu: Nazım Hikmet'in 'Memleketimden insan manzaraları' örneği
The social formation of artisticproduction: The example of Nazim Hikmet's 'Memleketimden insan manzaralari'
- Tez No: 208979
- Danışmanlar: PROF.DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalısma, ?sanat yapıtı? üretiminin ve ?sanat yapıtı üreticisi olarak sanatçı?nın üretiminin toplumsal belirlenimi üzerine bir çalısmadır. Çalısmada, Fransız sosyolog Pierre Bourdieu'nün ?alan? sosyolojisinin ve özellikle Gustave Flaubert'in ?L'Éducation sentimentale? yapıtına uyguladığı kavramların, nesnelestirme kategorileri olarak, ?Memleketimden ?nsan Manzaraları?na uyarlanması söz konusudur. Bourdieu'nün sanatsal üretime uyguladığı ?alan? sosyolojisi, bu tez çalısmasındaki analizler için yanlıca ?kategorik bir çerçeve? sunmustur. Bu çerçeve içinde, Marksist kültür kuramının Plehanov, Lunaçarski ve Lukacs'tan Adorno, Benjamin ve Eagleton'a kadarki elestirel birikiminden, tartısmalarından faydalanılmıstır. Üç bölümden olusan tez çalısmasının ?Toplumsal Uzam ve Sanat Yapıtı? adını tasıyan ilk bölümünde, sanat yapıtının toplumsal gerçeklikle iliskisi sorgulanarak, hem sanat yapıtının üretiminin, hem de o sanat yapıtını üreten sanatçının üretiminin ?toplumsal bir üretim? olduğu üzerinde durulmus ve bunu takiben, ?Memleketimden ?nsan Manzaraları?nın sosyal bilimler alanında bir arastırmaya konu olarak nesnelestirilebilme potansiyeli gözden geçirilmistir. ?Toplumsal Yörünge? baslıklı ikinci bölüm, ?edebi nesnelestirmenin gerekçeleri?nin ve bu nesnelestirmenin çerçevesini çizip eksenini belirleyen kategorilerin, Nâzım Hikmet'e ve yapıtına uygulanısıyla ilgilidir. ?Estetik Değerin Etik Değerle Çakısması? baslıklı üçüncü ve son bölümde, ?Memleketimden ?nsan Manzaraları?nın modernist bir yapıt olduğu tezi, yapıtın içeriğe iliskin nitelikleriyle örneklendirilmistir.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with the production of ?work of art? and the social determinations of the production of ?artist as a producer of work of art?. In this dissertation we mainly borrowed the terms which were used by Pierre Bourdieu for analyzing Gustave Flaubert?s ?L?Éducation Sentimentale?. The field sociology applied by Bourdieu for analyzing work of art provided us a ?categoric frame? for the analysis in this dissertation. Through this study we profited from the critical views of Marxist Culture Theory. Plehanov, Lunaçarski Lukacs, Adorno, Benjamin and Eagleton were the main thinkers who contributed to develop the main ideas of this dissertation. The dissertation consists of three parts. In the first part which was titled ?Social Space and Work of Art?, the relation between work of art and social reality is explored. We did not just deal with the production of work of art but also the production of artist who produced it as ?a social production?. Moreover the objectification potential of ?Memleketimden ?nsan Manzaraları? as a research subject in the field of social sciences is examined. The second part called the ?social orbit? explores the reasons of literary objectification, and the catagories which determines its orbit. In the third and last part which is titled ?Superposition of Aesthetic Value with Ethic Value?, we claim that ?Memleketimden ?nsan Manzaraları? is a modernist work of art by examining its content.