Uluslararası ticarette kültürel farklılıklar ve etkileri
Cultural differences in international trade
- Tez No: 208987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son yıllarda küreselleşen ve uluslararası düzeyde faaliyet gösterenişletmelerin sayısında görülen büyük artış, yöneticiler üzerinde diğer kültürleriöğrenme ve daha dikkatli davranma yönünde baskıları da beraberinde getirmiştir.Kültür kelimesinin, bakmak veya yetiştirmek manasına gelen klasik Latinfiillerinden olan“colere”veya“cultura”den geldiği kabul edilir. Fransızca'da dakullanılan bu sözcük, ilk kez Voltaire tarafından insan zekâsının oluşumu,gelişimi ve geliştirilmesi anlamında kullanılmıştır.Günümüzde kültürü yorumlayan pek çok tanımla karşılaşıyoruz.Kültürün tanımını yapanların temelde konularının farklı olması, kendi bilimselsahalarıyla ilgili farklı tanımlar yapmalarına yol açmaktadır. Kültür, bir toplumundavranışlarını şekillerinden, her topluma ayrı bir çevre olma özelliğini kazandıran,her topluma kendi şeklini veren kural ve sorumlulukların meydana getirdiği birbütündür.Kültür toplumun belli özelliklerini taşıyan farklı katmanlardan, öğelerdenve unsurlardan oluşmaktadır. Bazı araştırmacılar kültür kavramını daha iyianlayabilmek için, kültürü alt parçalara bölmeyi veya farklı boyutlardaincelemeye çalışmışlardır. Hollandalı araştırmacı Geert Hofstede farklıkültürlerdeki insanların davranışlarında farklılıkları daha iyi anlayabilmek için,kültürün dört farklı boyutunu bulmuştur. Bunlar; güç mesafesi, belirsizliktenkaçınma, bireysellik ve erilliktir.Öncelikle, kültürel çevrenin, pazarları oluşturan müşterinin, uluslararasıve ihracat programları planlayan ve yürüten yöneticilerin ve uluslararasıpazarlama sürecinde yer alan reklâm ajansları, medya araçlar, pazarlamaaraştırması firmaları gibi davranışları üzerinde önemli etkilerin bulunmaktadır.Kültür farklılıkları azaltmak ve yönetmek konularındaki bütün yükyöneticilerin omuzlarındadır. Bundan dolayı yöneticilerin bu konuda iyi eğitimalmış, farklı kültürleri objektif olarak değerlendirebilecek üstün vasıflı kişilerolması şirketlerin verimliliği açısından hayati bir önem taşımaktadır. Bununlaberaber, yöneticilerin yurtdışındaki şirket politikasında daha esnek olması, diğerkültürlere saygı ve hoşgörü beslemesi başarılı yönetimin gerçekleşmesinde temelbir şarttır.
Özet (Çeviri)
Recent globalization and increase in the number of international companiesforced the managers to act more carefully as well as to learn the other cultures. Theword“culture”derives from Latin verbs“colera”or“cultura”which stands for thewords“to grow”or“brought up”. Having a usage in French this word, for the first timehas been used in the meaning of formation, maturity and development of the man'smind by Voltaire.At present there are quite a lot of definitions of what culture is. Having differentfields of studies, the researchers have made different definitions concerning therescientific spheres. Culture is the summary of rules and responsibilities which form thesociety behavior, help each society to obtain the specification of being an independentcommunity and give each society its own shape. Culture has definite specifications andcan be divided into different layers, elements and components.In order to comprehend culture better, some researchers tried to divide cultureinto subdivisions and study them in different dimensions. In order to understandbehavior of the people from different countries better, the Dutch researcher GeertHofstede, defined 4 cultural dimensions. From the initial results, and later additions, Dr.Hofstede developed a model that identified four primary Dimensions to assist indifferentiating cultures: Power Distance, Individualism, Masculinity, and UncertaintyAvoidance.Cultural surrounding has an important effect on the behaviors of clients the oneswho form the market, the managers who plan and execute the international and exportprograms, the advertisement agencies, mass media, marketing research companieswhich participate in international marketing.The main responsibility to decrease and manage the cultural differences belongsto managers. That's why to keep on the high performance of the company, it's importantto have culturally well-educated and suitable for objective evaluation of culturaldifferences managers. Furthermore, the first condition of the company's success is theattitude of managers, the flexibility in international strategies and respect andindulgence in dealing with other countries.