Ahmed Bin Hanbel ile ebû dâvûd arasındaki rivayet ilişkisi
The relationship between the rumor of ahmed bin hanbel and ebû dâvûd
- Tez No: 208994
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN AYVALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Hadis rivayetinde hoca-talebe iliskisi önemli bir etkendir. Bu çalısma ile hadis rivayetinin temel taslarından olan Müsned ve Sünen'in bir nevi mukayesesi yapılmaya çalısılmıs, Ebû Dâvûd'un, Ahmed b. Hanbel'den aldıgı rivayetlerin benzerlik ve farklılıkları, özellikle de Müsned'in, Sünen'e kaynaklık edip etmediginin ortaya konması amaçlanmıstır. Böyle bir çalısma, aynı isnad ile rivayet edilen hadislerin metin farklılıklarını, ziyade ve eksikliklerini, sened ve metin bakımından aralarında herhangi bir fark bulunmayan hadislerin ise tespitini, ayrıca her iki musannifin o hadis hakkındaki yorum ve kanaatlerini görerek daha genis bir perspektifle degerlendirme imkânı olusturmustur. Her iki müellifin birbirlerinden aldıkları rivayetlerin karsılastırılması yapılmıs ve Sünen'deki rivayetlerin çogunun Müsned ile uyumlu oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The relationship between the scholar and the student is an important factor in rumoring the hadith. In this study, we attempted to make an analogy of the two pioneering works, Müsned and Sünen. The similarity and the differences between the two scholars are studied. Especially, one of the aims is to figure out whether Müsned was the main resource of Sünen. This study gave the possibility and the opportunity with a broader perspective to investigate the differences of the hadiths which are referenced to the same people, additional or missing expressions in the hadiths, and the commands of the two scholars about the hadiths. Ultimately, the analogy shows the fact that there is a significant coherence between the two scholars and their books.