Türkiye tüketim harcaması esneklik tahminleri, 2003
- Tez No: 209043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2003 yılında yayımlanmış Hanehalkı Bütçe Anketinikullanarak, Türkiye'de tüketim harcaması esnekliklerini incelemek, değişik gelirdüzeylerinde 12 farklı harcama kaleminin benzerliklerini ve farklılıklarını ortayakoymaktır. Bu amaçla harcama gruplarına 9 değişik kalıpta Engel eğrileri denenmiş vebunlardan en uygunları ekonometrik yöntemlerle seçilmiştir.Ele alınan harcama gruplarından, gıda, alkol harcamaları, haberleşme ve sağlıkharcamalarının zorunlu mal niteliğinde olduğu bulunmuştur. Diğer harcama kalemleriise ( giyim, mobilya, vb.) lüks tüketim malı niteliğinde bulunmuştur. Denenen denklemkalıplarından hiçbiri konut harcamaları için uygun çıkmamıştır.Toplam harcama esneklikleri dışında hanehalkı büyüklük esneklikleri deincelenmiş ve bu esnekliğin artı ya da eksi yönde olmasına göre 12 farklı mal grubununtoplam harcama içinde olan paylarındaki değişiklikler irdelenmiştir. Genel olarak lükstüketim mallarında hanehalkı büyüklüğü esnekliği eksi çıkmış; dolayısıyla hanebüyüdükçe bu mal gruplarının toplam harcamadaki payları düşmüştür. Zorunlu mallar daise bu durumun tam tersi gözlemlenmektedir
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is the analysis of household consumptionpattern in Turkey for 2003. This paper examines the expenditure patterns of generalhouseholds in Turkey and the 5 level expenditure groups, as well. For 5 differentexpenditure groups nine functional forms of Engel curves are tried in order to find themost suitable economic equation for the expenditure patterns. For these equations, theexplanatory variables are the total expenditures and household size. The most suitableequations are used to estimate the elasticities of total expenditure and household size.In this study, food, alcohol, communication and health expenditures are found asnecessity goods. For the other categories in the expenditures, they are seemed as luxury.Moreover, none of the functional forms was appropriate for the housing expenditures.We also try to determine, which goods are applicable to economies of scale viahousehold size. We found that the luxury goods are applicable to economies of scale. Onthe other hand, the necessity goods are not applicable.