Kamu harcamaları içinde savunma harcamalarının yeri ve Türkiye'deki gelişimi
- Tez No: 20908
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
-VII- ÖZET Günümüzde, ülkelerin büyük çoğunluğu, dıştan ve içten gelebi lecek tehditlere karşı bir savunma mekanizması oluşturmuş durum dadır. Saldırıya karşı koymak ve askeri güçlerini artırmak için gayret gösteren ülkelerin tarihleri, sıcak ve soğuk savaşlarla doludur. Bu nedenle, öncelikle insanlarının can ve mal emniyeti ile ülkenin toprak bütünlüğünü korumayı amaçlayan ülkeler, sosyal refah ve mutluluğu ikinci plana iterek, harcamalarının büyük bir bölümünü savunmaya yönelik alanlara kaydırmışlardır. Askeri harcamalar, her ülkenin bütçesinde önemli bir yer tutmuştur. Artan kamu harcamaları içinde büyük bir yer işgal eden bu harcamalar, zaman zaman artmış, zaman zaman da eski seviyelerini korumuştur. Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de oldukça önemli bir yeri olan savunma harcamaları, genel bütçenin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Her yıl genel bütçenin %15 ile %21'ine yakın bir bölümünü alan Milli Savunma Bakanlığı bütçesi, diğer bakanlık ve müsteşarlıklara oranla en yüksek payı alan kamu kuruluşu haline gelmiştir. Çalışmada incelemeye çalışılan 1970-1990 yılları arasındaki dönemde, bir önceki yıla göre devamlı artış gösteren savunma harcamaları, buhran ve savaş dönemlerinin yanı sıra teknolojik değişime ayak uydurmaya çalıştığımız yıllarda da daima güncelliğini korumuştur. 1970 yılında mevcut Hükümete sunulan askeri muhtıra ve kurulan yeni Hükümetin icraatı ile artış göstermeye başlayan savunma harcamaları, 1974 yılında Kıbrıs'ta oluşan Rum baskısını sona erdirmek için sürdürülen Barış Harekatı sırasında, daha da önem kazanmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu buhran ve kanlı teröre son vermek için yapılan 12 Eylül 1980 Harekatı sırasında yeniden gündeme gelen askeri harcamalar, paranın görünürdeki artışları ve-IX- günlerde, daha küçük ve daha güçlü bir orduya sahip olmamız halinde, bazı komşularımızın tehditkar davranışlarını kıracağı kanısındayım.
Özet (Çeviri)
-X- SUMMARY In today's world, most of the countries have formed some mechanism against internal or external threats. Histories of all nations have many cold and hot wars. Many countries have given spending priority to protection of property and life instead of social welfare and happiness. In this way, they have spent an enormous amount of money to defense. Military expenditures which have an important share in increasing public expenditures have stepped up year by year and sometimes stayed unchanged in real terms. Like in other countries, defense spendings had an important share in General Budget in Türkiye. Ministry of National Defense Budget having a share around 15%-21% in General Budget had become a public organization which has the biggest share among other ministries and counselorships. In this study, defense spendings in Türkiye are analyzed for 1970-1990 years. Defense expenditures have kept its currency in war times, crisis times and the times trying to catch the technological improvements in the world. Defense spendings in Türkiye started to increase in 1970 because of military take-over and had a peak during military operation for Cyprus Crisis in 1974. During 1980s another military take-over, military expenditures had increased if inflation and declining purchasing power are not taken into consideration. Besides spending for improvement of our military power, increasing military person number have become a main reason of the spending increases.-XI- The Laws of 1930s and 1940s cause transfer of budget sources to defense since the Laws are not fitted today's conditions. Increasing military person together with increasing population brings spendings on food, dress and finery, shelter and need for more weapon. These spendings have reached important amounts in defense spendings. Compulsory military period of 16-18 months had another impact on these kind of spending increases. Establishing military organization for improvement of mrlitary power and production of military material in Türkiye instead of import them have effected inflation rate negatively. This inflation effect is being expressed by government officials nowadays. Nearly some serious measures have been taken to suppress this effect. Decreasing number of military person and shortening compulsory military period would be positive effects on defense spendings. Modernization of military power studies starting in 1975 have given its fruits in mid 1980s, and the sources by cutting defense spendings would be spent on improvements of technological structure of military.