Sınıf ve toplumsal cinsiyet üzerine kuramsal bir çalışma
A theoretical study about class and social gender
- Tez No: 209101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE AZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, toplumsal cinsiyet ve sınıf arasındaki ilişkileri inceler. Kadın olgusunun, toplumsal yapıdaki sorunlu durumunu sınıf boyutunda ele alır. Cinsiyet olgusunun, toplumsal sınıf kriterlerinde nasıl kullanıldığını tartışır. Konuyu Marksist teorinin ?emek ? ve ?sınıf bilinci? kavramları boyutunda ele alarak, bunlar arasındaki ilişkiyi inceler.Sınıf katılımlarında, kadının erkeğe göre daha yoğun bir emek harcadığını ve bunun da farklı bir bilinçliliği, sınıf boyutunda oluşturacağını savunur. Bu amaçla, tarihsel olarak, sınıf ve cinsiyetin ele alınış biçimlerini tartışır. Bunlar arasında nasıl bir ilişki kurulduğunu ve bu konuda ortaya atılmış sosyal teorilere nasıl bir eleştiri geliştirildiğini araştırır. Bu amaçla çalışma modernizmi hazırlayan dönemden günümüze kadarki süreçte; toplumsal cinsiyet ve sınıf ilişkisini teorik temelde irdeler. Sınıf konusunda yaptığı çalışmalarıyla öne çıkan düşünürlerin bakış açısının ve kuramlarını değişen zaman, toplum ve insan olgusu içinde ele alır. Bu düşünürlerin kuramlarında, toplumsal sınıflar oluşturulurken kadın olgusunun ele alınış biçimini, konuya katkılarını ve kuramsal olarak eksik bırakılan noktaların sonraki süreçteki seyrini inceler.Araştırma kapsamında ele alınan diğer bir kuramsal yaklaşımı, feminist teoriler oluşturur. Kadın sorununa farklı çözüm önerileriyle, çıkış arayan feministler açısından, cinsiyet ve sınıf ilişkileri arasında nasıl bir ilişki kurduğu çalışmada ele alındı. Bu konuda, sınıf ve sınıf ilişkilerini kadın sorununun çözümünde anahtar gören feministlerin kadın emeğinin bu ihmal edilmiş kesitine yönelik bir göndermeye sahip olmadığı anlaşıldı.Özellikle, kuramsal olarak sınıf ve cinsiyet eşitsizliğine çözüm arayan Marksist Kuram çalışmada, en çok üzerinde durulan konu olmuştur. Bunun nedeni, toplumsalivsınıfları belirleyen niteliklerin Marksizm çerçevesinde ele alınıyor olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines relations between social gender and class. It discusses in the class dimension, the problematic situation of woman fact in social structure. It discusses how gender factor is used social class criterions. Discussing the subject in the dimension of ?labor? and ?class conscious? concepts of marxist theory, it examines the relation between them.In class participations, it advocates that woman expends more intensive labor compared to man and this will constitute a different consciousness in class dimension. By this aim, historically, it argues the ways of class and gender?s being discussed. It searches what kind of relation has been set between these and what kind of criticism has been developed about social theories which have been put forward about this subject.Feminist theories consist another theoretical approach which is diccussed in the scope of the research. On the point of view of the feminists who looks for an exit with different solution suggestions, it has been discussed what kind of a relation it has formed between gender and class relations. At this subject, it has been understood that the feminists who class and class relations as key in the solutions of woman problem haven?t go reference which is directed to this neglected cross-section of the woman labor.Particularly, Marxist theory which looks for a solution for class and gender inequality as theoretical, has been the most emphasized subject. The reason of this results from the qualities? which determine social classes being discussed in terms of Marxism.