Dünyayı adil algılama ve geleceğe dair umut/umutsuzluk: Depresyon tanısı alan ve almayan kişiler adil dünya inancı
Perception of the world as a fair place and hope/hopelessness about future: Belief in a just world among people depressed and not depressed
- Tez No: 209103
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Herkesin aldıgını hak ettigi ve hak ettigini aldıgına inanma seklinde ifade edilen adil dünya inancı kuramına göre adil bir dünyada yasadıgına inanma kisinin ruh saglıgını olumlu etkilemektedir. Bu çalısma adil dünya inancının depresyon umutsuzluk ve kontrol odagıyla iliskisini incelemektedir. Depresyon tanısı alan altmıs kisinin bireysel ve genel adil dünya inancı puanları ile depresyon tanısı almayan altmıs kisinin bireysel ve genel adil dünya inancı puanları karsılastırılmıstır. Ayrıca depresyon tanısı alan ve almayan grubun bireysel ve genel adil dünya inançlarının farklılasıp farklılasmadıgı da test edilmistir. Bireysel adil dünya inancının kontrol odagı, depresyon ve umutsuzlukla negatif iliski içinde oldugu bulunmustur Depresyon tanısı alan grubun bireysel ve genel adil dünya inançlarının depresyon tanısı almayan grubun bireysel ve genel adil dünya inançlarından farklılasmadıgı, ancak depresyon tanısı alan grubun, depresyon tanısı almayan gruptan farklı olarak, bireysel adil dünya inancı puanlarının genel adil dünya inancı puanlarında daha düsük oldugu bulunmustur. Bulgular kuram ve literatür ısıgında tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
According to the belief in a just world theory, everyone gets what they deserve and deserves what they get, and it turn, this belief has been thought to be positive impact on the mental health. The aim of the current study is to explore relationship between belief in a just world, depression, hopelessness and locus of control. The sample was consisted of 120 participants 60 of whom diagnosed with depression and 60 of whom did not diagnosed. These two distinct groups were compared in terms of their belief in a just world. Furthermore, it was also investigated whether general and personal belief in a just world belief differentiated or not. The results revealed that personal belief in a just world, depression, locus of control, and hopelessness were negatively correlated. It was also found that people diagnosed with depression did not differ from people not diagnosed with respect to both general and personal belief in a just world. However, depressed people reported less personal belief in a just world than general belief in a just world. The difference between these two kinds of belief in a just world (general vs. personal) was not found for mentally healthy people. The findings were discussed in the light of the related literature.