Çoktan seçmeli testlerde madde sıralamanın madde ve test istatistikleri üzerine etkisi
The effect of item order on statistics of item and test of multiple-choice test
- Tez No: 209104
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVRİM ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Eğitimde kullanılan testlerde zaman zaman maddelerin yerlerini değistirme yoluyla, testin farklı formları olusturulmaktadır. Bu tür uygulamalarda amaç genellikle, öğrencilerin kopya çekmelerini engellemektir. Bu durumdaki bir uygulamada madde içeriği değistirilmeden testteki maddelerin sırasının değistirilmesinin öğrencilerin performansını etkilemeyeceği kabul edilmektedir. Ancak test maddelerinin farklı sırada alınması, öğrencilerin testi olduğundan daha zor ya da daha kolay algılamasına ve sınava iliskin kaygı düzeylerinin artmasına, bu nedenlerle de test güvenirliğinin düsmesine neden olabilir (Leary ve Dorans 1985; Brennan, 1992). Bu arastırmanın amacı, çoktan seçmeli testlerde maddeleri madde güçlük düzeylerine göre (1) kolaydan zora, (2) zordan kolaya ve (3) seçkisiz olarak sıralamanın bazı madde ve test istatistiklerine etkisi olup olmadığını incelemektir. Bu amaçla, çoktan seçmeli 25 maddeden olusan bir okuduğunu anlama testi gelistirilmis ve test içindeki maddeler madde güçlük düzeylerine göre kolaydan zora, zordan kolaya ve seçkisiz sıralanarak 3 form olusturulmustur. Testin bu üç formu ile test içindeki maddeleri madde güçlük düzeylerine göre kolaydan zora, zordan kolaya ve seçkisiz olarak sıralamanın test puanlarına, maddelerin güçlük ve ayırıcılık düzeyi indekslerine ve testin güvenirliğine etkisi olup olmadığı incelenmistir. Çalısma Mersin ili merkez ilköğretim okullarının 7. sınıflarından 513 öğrenciyle yürütülmüstür. Öğrenciler okuduğunu anlama testinin 1, 2. ve 3. formlarına seçkisiz olarak atanmıslardır. Testin uygulanması bilgisayar aracılığı ile yapılmıstır. Uygulama sonucu edilen verilere yapılan analizler sonucunda, testin maddeleri kolaydan zora, zordan kolaya ve seçkisiz sıralandığında, maddelerin bazı madde güçlük indeksleri ve madde ayırıcılık gücü indekslerinin farklılastığı gözlemlenmistir. Testin maddelerinin kolaydan zora, zordan kolaya ve seçkisiz düzenlenen formları için hesaplanan KR-20 katsayısının kolaydan zora, zordan kolaya düzenlenen formda 0,70'in üzerinde seçkisiz formda ise 0,65 olduğu görülmüstür. Testin üç formundan alınan puanların ortalamaları arasında fark gözlenmemistir. Öğrencilerin test maddelerinin güçlüğüne iliskin algı puanlarının üç test formunda farklılasmadığı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Sometimes different forms of tests are created with the method of changing order of items in tests used in education. The purpose in applications like that is to prevent student trying to crib. In this application, it is accepted that changing order of items without changing content of test items doesn?t affect performance of students. The accepted opinion that test item content are not changed that are changed of item order are not affected students?s performance in this applications. However because of take test items different order can have affected students?s perception of test difficulty as harder or easier and increased anxiety level. In this sutiation can have reduced test reliability (Leary ve Dorans 1985; Brennan, 1992). The purpose of this study, investigated that explain whether or not ordering items in multiple-choice tests affect statistics of some test and items and items in the test were arranged from (1) easy to hard, (2) hard to easy and (3) randomly according to level of item difficulty. With this purpuse has been developed reading comprehension test within 25 multiple-choice item and in this test items has been arranged 3 tests conditions according to item difficulty level easy to hard, hard to easy and random. Effects of these three forms and arranging items from easy to hard, from hard to easy and randomly according to level of item difficulty on scores of test, index of item difficulty and discrimination levels and reliability of test were analyzed. Study is executed 513 elementary school student grade of 7. in Mersin province. Students were random assigned. Reading comprehension test has been arranged 1, 2. and 3. tests condition. This application was conducted via computers. According to results of analysis which was applied to data provided by this research, it was observed that some index of item difficulty and discrimination level differentiated when items of test were arranged from easy to hard, from hard to easy and randomly. It was observed that the reliability coefficient KR-20, which was calculated for forms of each test item which were arranged from easy to hard, from hard to easy , was upper than 0,70 and 0,65 in randomly forms. It was concluded that the average of scores and perception of item difficulty level obtained from there forms of test didn?t differentiated.