Stokastik düzgün uzaysal süreçlerin integrasyonu üzerine bir araştırma
A research on integrating stochastic smooth spatial processes
  1. Tez No: 209111
  2. Yazar: CHINGIZ MAMMADOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uzaysal süreçler istatistiğin en önemli konularından biridir. Bu tür süreçlerin detaylı araştırılması için istatistiğin diğer konularındaki gibi matematiksel araçların rolü de önemli yer almaktadır ve burada sayısal türev ve sayısal integral gibi kavramlar daha önemlidir. Diğer taraftan, uygulanan sayısal yöntemin netliği ve hata oranın minimize edilmesi de incelenmelidir. Bu çalışmada hem sayısal integral hem de sayısal türev gibi önemli uygulamalar yer almaktadır. Birinci bölümde sayısal integral ve uzaysal süreçler ne olduğuna yer verilmektedir. İkinci bölümde problemin sayısal türev yöntemlerinden biri olan spline interpolasyon yardımıyla çözümü verilmektedir. Ayrıca sayısal integral için Euler-Maclaurın formülü de incelenmektedir. Tezin üçüncü bölümünde ise önerilen yöntemlerin uygulaması için gereken ek teoremlerden bahsedilmektedir. Teoremler için ispatlar da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is the one of most important topic of Smooth Spatial Statistics. For detailed research of process like this, as in other topics of statistics the mathematical tools take an important place. Here the concepts as numerical derivatives and numerical integration are more important. On the other hand, the punctuality of numerical methods and minimization of error ratio have to be examined. In this study the important implementations like numerical integration and numerical derivation take part. In a first part will be taken part the numerical integration and spatial process as what they are. In second part, the problem?s solution with help of spline interpolation, which is one of numerical derivation, is given. Also, Euler-Macluar formula is examined for numerical integration. In third part of teases, for the implementation of offered methods required additional theorems are mentioned. The proofs also take part for theorems.